Sitemi Kopyalamışlar Ne Yapmalıyım?

Sitemi Kopyalamışlar Ne Yapmalıyım?

Teknoloji Abdullah Ergün 103 Okunma

Sitemi Kopyalamışlar Ne Yapmalıyım?

Öncelikle belirtmek gerekir ki sitemin içerikleri ya da sitem kopyalanmış ne yapmalıyım gibi şikayetler en direkt olarak yapılan eylemin hırsızlık olduğu anlamına gelmektedir. Zira siteler bin bir zahmetle hazırlanmakta ve ciddi bir rekabet ortamında yarışmaktadır. Bazı emek hırsızları ise kolay yoldan yükselmenin yollarını aramakta ve kopyalama yoluna başvurmaktadırlar. Bu kesinlikle yasal olmayan bir durumdur ve Google tarafından da cezalandırmaya tabi tutulmaktadır.

Kopyanın Aslını Geçmesi

Bazen öyle durumlar yaşanmaktadır ki kopyalanmış içerikler arama motoru sıralamalarında asıllarını geride bırakmaktadır. Bu durumda asıl emek veren kişi büyük haksızlığa uğramış olmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bu durumda şikayet hakkınız bulunmaktadır. Google’ın kopya içerikleri şikayet etmek için düzenlemiş olduğu foruma arama motorlarından erişebilir ve bu sayede şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak önemli olan olay gerçekleştikten sonra şikayet etmek değil gerçekleşmeden önce önlem alabilmektedir. Bu kapsamda alabileceğiniz bazı önlemlere göz atalım.

Pubsubhubhub

En İyi WordPress Eklentileri 2017

Sanki rastgele tuşlara basılmış gibi bir izlenim verse de bu yöntem oldukça etkilidir. Bu yöntemde içeriklerinizi bir hub üzerinden sitenize yüklüyorsunuz ve bu sayede yükler yüklemez Google sizin yazınızı tanıyor. Bu dakikadan sonra herhangi bir kopyalama işlemi gerçekleşir ise Google anında tespit ediyor ve müdahale ediyor. Böylelikle sizler yazılarınızın çalınmadığından emin bir şekilde içerik eklemeye devam edebilirsiniz.

Google Webmaster Araçları

İçerik çalınması olayının önüne geçebilmek için yapabileceğiniz basit ama etkili yöntemlerden birisi de Google Webmaster araçlarını kullanmak olacaktır. Bu sayede içeriklerinizi Google’a tanıtabilmeniz mümkün olmaktadır. Bunu yapabilmek için webmaster araçlarına girmeniz ve ardından crawl sekmesine tıklamak ardından da Fetch as Google sekmesine girip içeriğinizi göndermektir.

Copyscape

Bir diğer yöntem ise copyscape kullanmaktır. Bu yöntemde sayfanızın URL’sini programa kopyalamanız yeterlidir. Eğer içerikler başkaları tarafından kopyalandıysa bunu tespit edebilmeniz mümkün olabilmektedir.

Tüm bunları yapmanıza rağmen halen içerikler kopyalanıyorsa bu durumda şikayet etmekten başka çareniz yok demektir. Ayrıca Google kopyalama yapanları otomatik olarak tespit edebilmektedir. Bu sebeple er ya da geç ceza alacaklarından hiç şüpheniz olmasın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir