Sivrisinek Kanı Nasıl Emer?

Sivrisinek Kanı Nasıl Emer?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 76 Okunma

Sivrisinek Kanı Nasıl Emer?

Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinek kanı nasıl emer? Diye merak edenler bu konuda 3000’e yakın türü olan sivrisineklerin her türünün sokmadığını bilmeleri gerekir. Sivrisineklerin yalnızca belli türleri insan kanı ile beslenmektedir. İnsanları sokan yani kanını emen sivrisinekler yalnızca dişileridir. Sivrisineklerin insanları sokması ve kanını emmesinin nedeni beslenmek amaçlı değildir. Bu durumda yalnızca kan içerisinde bulunan proteini vücutlarına geçirmek için çalışmaktadırlar.

İnsan kanında bulunan protein sivrisineklerin yumurtlamalarını yani üremelerini sağladığı için önemlidir. Sivrisineklerin ilk üretmiş olduğu yumurtada bu proteine ihtiyaç duyulmamaktadır. Aslında hiç olmasa bile yumurta üretimi yapabildiklerinden bu durumda herhangi bir ihtiyaçları bulunmamaktadır. Bu noktada özellikle ilk yumurta üretiminin ardından yapacakları yumurta üretimlerinde kan içerisinde bulunan protein ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu nedenle de insanları sokarak kanlarını emerler.

Sivrisinek Kanı Nasıl Algılar?

Sivrisineklerle kan emici türde olmaları durumunda alıcıları oldukça gelişmiş olduğundan kana kolayca algılayabilirler. 3 ayağı ve üzerindeki duyargalar sayesinde canlıların bulunduğu noktayı kolayca tespit edebilirler. Sivrisinekler oluşan çok düşük ısı değişimlerini bile algılayabilirler. Ancak sivrisinekler seçici olduğundan bazı insanları hiç sokmaz ve bazılarında rahatsız etmekten asla geri durmazlar.

İnsanların sivrisinek tarafından sokulmasının öncesinde özellikle sivrisinekler seçici davranarak sokacakları insanın kanının yararlı olup olmadığını algılarlar. Bu sayede seçmiş oldukları insanlarla kan emerek ihtiyaç duydukları proteinini alırlar. Ancak sivrisinek sokması insanların sıklıkla karşılaştığı bir sorun olduğundan bu konuda özellikle kanı yararlı olan kişiler devamlı olarak sivrisinekler tarafından sokulabilir.

Sivrisinek Nasıl Kan Emer?

Sivrisinekler insanın vücudundaki kana emerken ince bir boru şeklinde deriye geçirerek kan emmezler. Bunun aksine muhteşem bir sisteme sahip olduklarına bu sistemi devreye sokarak insan vücudundaki kanı emerler. Ağızlarının alt kısmında bulunan iki tüp ve iki küçük bıçak sayesinde deriyi keserler ve açılan küçük yaradaki kan pıhtılaşmadan ilk tüpü yaraya salarak içindeki tükürük kanın pıhtılaşmasını önüne geçerek bu şekilde emilimini sağlamaktır.

Var olan muhteşem sistemleri sayesinde kısa süre içerisinde çok fazla kan emebilirler. Bu mekanizma sayesinde özellikle ihtiyaç duydukları her durumda yararlı olacak kişilerin kanını emerek yumurta üretebilirler.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir