Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunlarının Yapacağı Meslekler

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunlarının Yapacağı Meslekler

Listeler Abdullah Ergün 18.188 Okunma

Herhangi bir üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden veya Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okumuş öğrenciler için mezuniyet sonrasında yönelebilecekleri 5 temel meslek grubu vardır. Bu seçenekler ana hatlarıyla kategorilendirilmiş olup bunlar; devlet kadrolarında görev almak, özel sektörde bulunmak, siyasete atılmak, akademisyen olmak ve siyaset yorumculuğudur. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunlarının Yapacağı Mesleklere göz atalım…

Kitaplık fotoğrafları

  1. DEVLET KADROLARI

İç İşleri bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi bakanlıklarda kaymakam, idari yargı hakimliği, kurumlarda müfettişlik ve uzmanlık ile uzman yardımcılığı, Merkez Bankasında bazı görevler vs.dir. Devlet kadrolarına girmek kolay gibi görünse de mezun sayısı çoktur. Ancak yine de çalışan için devlet kadrosuna girmek ve memur olmak kolaydır. Devlet memuru olmak için genel itibarla KPSS sınavından başarılı bir puan almak gerekmektedir. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunları KPSS A grubu sınava girerek A grubu yani yükselebilmenin mümkün olduğu alanlarda “kariyer memurluk” yapar. Suç işlenilmediği, istifa edilmediği sürece hayat boyu garanti sunmaktadır.

  1. ÖZEL SEKTÖR

İkincisi özel sektördür. Özel sektörde bir referans olması gerekmektedir ya da bireysel donanımın üst düzeyde olması gerekir.  Özel sektörde genelde performansa ve verimliliğe bağlı olarak para kazanılmaktadır. Bazı durumlarda maddi olarak ekstra doyum sağlasa da ailevi bağlar anlamında problemlere yol açabilmektedir.

  1. SİYASETE ATILMAK

Üçüncü seçenek olarak Siyasete atılmak tercihi seçildiğinde ise üniversite yıllarında okurken mezun olmadan bir siyasi oluşumun gençlik teşkilatında yer alarak ilerisi için gelecek oluşturarak ve ileride MYK üyesi, milletvekili olabilirler.

  1. AKADEMİSYENLİK

Dördüncü seçenek “akademisyenlik” ise bölümün adı içerisinde yer alan “siyaset bilimi” konusunda bilimsel gelişim için üniversitelerdeki akademik kadrolara girmek anlamına gelir. İdealist bir yapıya sahip, okumayı ve araştırmayı seven, ülkesel ve bilimsel anlamda üretken olmak isteyen kimseler için sahip olunacak ideal bir meslektir. Akademisyenlik için üniversitelerce açıklanan bazı ortalama vs. kriterlere sahip olunması gerekmektedir.

  1. SİYASET YORUMCULUĞU

Bir diğer seçenek ise bireysel donanımını göstermiş ve kendini ispatlamış kişilerin yapacağı bir iştir. TV’lerde gazete ve diğer medya kuruluşlarında yapılacak olan siyaset yorumculuğudur. Bunun için de tıpkı Akademisyen olmak için gereken okumayı, araştırmayı sevmek, ilgi çekici bir üsluba ve hitabete sahip olmak gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunlarının Yapacağı Meslekler” üzerine 1 yorum

  1. Kamu yönetimi bitirmiş iyi üst düzey yerlere gelmiş örnek arkadaşlar bizi bi aydınlatabilir mi ne yapmalıyız? Nerden başlamalıyız ? Dayımız olmadan iyi yerlere gelebilir miyiz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir