Skrotal Angiokeratoma Nedir? Tedavisi Var Mı?

Skrotal Angiokeratoma Nedir? Tedavisi Var Mı?

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 735 Okunma

Skrotal Angiokeratoma Nedir? Tedavisi Var Mı?

Kısaca damarsal doku bozukluğu olarak adlandırılan skrotal angiokeratoma yumuşak bir yapıya sahip olup çevre dokulardan bağımsız bir izlenim gösterirler. Bağımsız hareket eden bu kitleler karakteristik özellik taşımazlar. Skrotal angiokeratoma erkekler için birer problem olarak görülür.

Çünkü görünümü itibari ile rahatsız edici bir görüntüye sahiptir. Bu lezyonlar genel itibariyle tedaviye gerek duymazlar. Fakat estetik yapıyı bozmaları nedeni ile tedavi edilmesi istenir. Genel olarak testisler üzerinde yer alan bu lezyonlar damar yolları üzerinde sivilceye benzer mor ve kırmızı noktacıklar şeklinde görünür. Bu noktacıklar küçüklü büyüklü beneklerden oluşur.

Skrotal Angiokeratoma Tedavisi

Genel olarak rahatsız edici görüntüsü dışında herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Ancak bazı hassas durumlarda kanamalar meydana gelebilir. Özellikle cinsel ilişki esnasında sürtünmeden kaynaklanan nedenden ötürü testislerde damar yolları üzerinde bulunan lezyonlar kanayabilir.

Lezyonlar eğer semptomatik şekil almış ise ve kozmetik bakımdan cidi anlamda rahatsız edici görüntüler ortaya çıkmış ise bu durumda skrotal angiokeratoma tedavisine gereksinim duyulur. Ülkemizde bilinen ve uygulanan skrotal angiokeratoma tedavisi yöntemleri şunlardır: Cerrahi müdahale, elektrocerrahi, lazer tedavisi ve kriyoterapi.

Skrotal Angiokeratoma Lazer Tedavisi

Sktoral anjiokerotom şçşn lazer tedavisi gerekli bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Lazer tedavisinde etkili sonuçlar elde edilebiliyor. Eğer skrotal angiokeratomlarda çeşitli nedenlerle kanamalar meydana gelmiş ise bu durumda lezyonların lazer tedavisi ile yakılması sağlanır. Bu esnada veya sonrasında bir komplikasyon durumunun meydana gelmesine izin verilmeden skrotal angiokeratoma tedavisi lazer yöntemi ile tamamlanır. En iyi lazer tedavisi ise Nd: YAG olarak karşımıza çıkıyor.

Kriyoterapi Nedir?

Mısırlılar zamanından ve Hipokrat döneminden bu yana uygulanan bir yöntemdir. Kar, soğuk ve dondurma tedavisi olarak bilinir. Dondurma yöntemi ile uygulanan bölgede hastalıklı dokular yok edilmeye çalışılır. Hastalıklı dokular yok edilirken doku harabiyetine neden olunur. Dondurma esnasında özel bir gaz kullanılır. Prob içinden geçirilen gaz prob ucunu aşırı derecede soğutur.

Dondurma olayında kullanılmakta olan gaz basınç ile birlikte probun ucuna doğru itilir ve gaz ani bir hızla hacimce genişleyerek etraftan ısı çeker ve probun ucu bu esnada soğur. Soğuğun etkisi altında kalan hastalıklı hücreler içerisindeki ve dışındaki saf su kristalleşir ve böylece hastalıklı hücrelerin ölümü sağlanır. Kriyoterapi yönteminde kullanılan maddeler şunlardır: -78,5 santigrat derecede katı karbon dioksit yani kuru buz, -190 santigrat derecede sıvı azot ve nitrözoksit ile florokarbon gibi kriyojen maddelerdir. Tedavide kullanılan kriyokoter isminde ki aletler gümüş ve bakırdan imal edilir. Kriyokoter aletler hücrelere soğuk uygulamada kullanılan aletlerdir. Kriyoterapi sonrasında uygulanan yerde şişlik, ağrı ve sıvı toplanması gibi yan etkilerin görülmesi muhtemeldir. Tedavinin hemen ardından hastalara ağrı kesiciler önerilebilmektedir. Uygulamadan sonra uygulanan bölgede renk açılması veya deride koyulaşma görülebilir. Bu yöntemle başarılı sonuç elde edilmesi lezyonun türüne göre değişiklik gösterir. Lezyonların büyüklüğü ve derinliği başarılı sonuç alma sürecini uzatabilir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir