Snapchat Youtube’ye Mi Dönüşüyor?

Snapchat Youtube’ye Mi Dönüşüyor?

Teknoloji Abdullah Ergün 79 Okunma

Snapchat Youtube’ye Mi Dönüşüyor Sorusunun Cevabı

Snapchat adlı uygulamanın, git gide özelliklerini arttırması Snapchat Youtube’ye mi dönüşüyor? Sorusunu akla getiriyor. İlk olarak snapchat uygulamasının ne olduğunu bilelim. Elektronik ortamda yani akıllı telefonlarda bulunan, kullanıcıların fotoğraflar çektiği, efektler uyguladığı, notlar düştüğü ve videolar çekebildiği bir uygulamadılar. Çekilen her ne olursa olsun, fotoğraf veya video olsa da bunlar 24 saat sonra silinmektedir. Aynı zamanda sosyalleşme alanı olarak mesajlaşma bölümü de bulunmaktadır.

Snapchat Dünyası

Paylaşılan video ve fotoğraflar gibi mesajlar da belli bir süre sonra kayboluyor. Karşı tarafın sizin fotoğrafınızı, videonuzu ve mesajlarınızı kaç saniye görebileceğini sizler ayarlıyorsunuz. Sizlerin ayarladığı saniyeden sonra karşı taraf hiçbir şekilde paylaşım ve mesajınızı göremez. Kullanımı genel yorumlara göre, diğer uygulamalara karşın biraz daha farklıdır ve karmaşıktır. Bu karmaşıklığa rağmen neredeyse her telefonda bulunmaktadır. Yaygın kullanımının nedenlerinden biri de ücretsiz bir uygulamadır. Android telefonlar için Google Play Store’dan indirilebilirken, İOS için ise App Store’dan indirilebiliyor. Uygulamanın simgesi sarı renkli bir alan üzerinde beyaz renkli bir hayalet resmidir. Uygulama yüklendikten sonra kayıt olmanız gerekir. Bir rumuz ister ve arkadaşlarınızı eklemeye başlarsınız. Flash sistemi ve emoji etiketleri bulunmaktadır. Snapchat kendi içerisinde ayrı bir dünya gibidir. Dünyanıza istediğiniz arkadaşlarınızı ekleyebilirsiniz. Tanışma amaçlı eklediğiniz arkadaşlarınızın fotoğraflarını, videolarını ve mesajlarını ancak arkadaşlık isteğinizi kabul ettiğinde görebilirsiniz.

Snapchat’ın Renkli Lensleri

Snapchat’ın en farklı özelliklerinden ve diğer uygulamalardan ayıran bir özelliği vardır. Lensleri. Fotoğraf çekme bölümünde yüzünüze parmağınızla uzun süre basarsanız ortaya farklı yüz efektleri ve lensleri çıkmaktadır. Bu farklı efektler gün geçtikçe değişmektedir ve yerine yenileri gelmektedir. Snapchat’ın bu özelliği birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Bu farklı yüz efektleri ile videolar da çekebilirsiniz. Köpek suratları, ceylan mimikleri, ses değiştirme, yaşlanma efekti gibi birçok farklı efekt ve lens bulunur. Farklı yüz resimleri ile yüzünüzü değiştirebilirsiniz ya da telefonunuzdaki bir kişinin yüzü ile kendi yüzünüzü değiştirebilirsiniz.  Çektiğiniz resim üzerine yukarı kısımda yer alan T bölümünden yazılar ekleyebilirsiniz. Parmağınızla yazıların nerede durmasını istiyorsanız sürükleyerek belirleyebilirsiniz. Fakat yazım için bir limit bulunmaktadır. Yukarı kısımda bulunan ok işareti ile telefonunuza kaydedebilirsiniz. Süre limiti en fazla 10 saniyedir.

Snapchat İletileri

Snapchat uygulaması içerisinde gönderdiğiniz iletiler kısıtlı bir zaman içinde görülür. Gönderdiğiniz video veya fotoğrafları, karşı taraf ekrana dokunarak açar ve belirlediğiniz süre bitince ekran kapanır bir daha göremez. Tabi ki ekran görüntüsü alarak bu duruma engel olabilirsiniz fakat ekran görüntüsü aldığınız zaman mesaj gönderen kişiye bildirim gitmektedir. Mesajlaşma bölümü diğer uygulamalara benzer şekildedir. Alt tarafta küçük ikon resimleri bulundurması eğlenceli hale getirmiştir. Paylaştığınız fotoğraf ve videolarınızı gören arkadaşlarınızın listesini Snapchat size ayrıntılı olarak listeler. Ekran görüntüsü alan arkadaşlarınızın da bildirisini gösterir. Sürekli olarak konuştuğunuz ve mesajlaştığınız kişileri ‘kankalar’ diye tanımlar ve yanına yıldız işareti koyar. Mesajlarınızın silinmemesini istiyor iseniz mesaja uzun süre tıklamanız yeterlidir. Daha birçok özelliği bulunan bu uygulama için uygulamayı indirerek inceleyebilirsiniz.

Snapchat ve Youtube

Snapchat görüldüğü gibi birçok platformu bir arada taşıyan bir uygulamadır. Youtube ise videoların sınırsız kaynağıdır. Snapchat ile çekilen videoların paylaşılması ve gün geçtikçe bunun artması Youtube’ye benzer olacağını gösteriyor. Tek bir sorun çıkabilir Snapchat’te videolar belli bir süreliğine gösterilir. Gün geçtikçe bu duruma uygulama yapımcıları el atabilir ve Youtube’ye gerek kalmayabilir. Daha eğlenceli videolar, efektler olacağı şüphesiz. Snapchat ve Youtube arasındaki bu yarış oldukça eğlenceli bir hale dönüşeceğe benziyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir