Sonsuzluk İşareti Anlamları(∞)

Sonsuzluk İşareti Anlamları(∞)

Genel Kültür Çağrı Sevgi 4.215 Okunma

Sonsuzluk İşareti Anlamları

Sonsuzluk işareti yan yatmış sekize benzeyen bir işarettir. Bu sembol aslında sonsuz olan, ucu bıçağı bilinmeyen kara bir devasa boşluk olan uzayı anlatmak için kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden matematik alanında sonu olmayan şeklindeki kullanımı gittikçe yaygınlaşmıştır. Yani sonsuzluk işareti bir matematik sembolüdür denilebilir.

Matematiksel Olarak Sonsuzluk İşareti

Sonsuz kavramı önceleri bilinmiyor ve algılanamıyordu. 19. yy sonrasında sonsuzluk kavramı ve sonsuzluk işareti yaygınlaşmaya başladı. Özellikle matematik alanında pek çok konuda kullanılmaya başlandı. Çözüm kümelerinde, sayı doğrularında, dizi ve serilerde sıklıkla görmeye alışık olduğumuz sonsuzluk işareti, son zamanlarda çok farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Sonsuzluk işareti bir matematik teriminden fazlası, duygusal anlam yüklenen bir işaret olarak her yerde gözümüze çarpıyor.

19 Kasım 1938

Benim hatırladığım kadarıyla ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kaşım 1938’de, 8 harfinin sonsuzluk işareti ile değiştirilmesi suretiyle sonsuzluk işareti hafızalarda yer etmeye başladı. Öncesinde pek de bilinen bir simge değildi. Daha sonra ise özellikle aşk sevgi gibi duyguları ifade etmek için sonsuzluk işaretinin anlamı değişmeye başladı.

Romantik Sonsuzluk İşareti

Şimdi ise romantik günlerde ve romantik hediyelerde çokça gördüğümüz bir kavram. Hatta her kızın bir sonsuzluk kolyesi, yüzüğü vs. takısı olmazsa olmaz gibidir. Özellikle de 14 Şubat Sevgililer gününde sonsuzluk işaretli hediyeler raflarda yerini almaktadır.

Sonsuzluk işareti ile çiftler birbirine belki sonsuz sevgilerini sunuyor, belki de sonsuza kadar beraber olma arzularını iletiyor. Ya da sonsuza kadar birbirine ait olma sözünü veriyor. Kim hangi anlamla bu işarete sığınıyor bilinmez ama, bilinen şey şu ki bu işaret kişilerin aşkının, sevgisinin, bağlılığının dışa yansıtılması için yetiyor.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir