Soygaz Elementleri ve Özellikleri

Soygaz Elementleri ve Özellikleri

Kitaplar erkut 121 Okunma

Periyodik cetvelin en sağında yer alan ve 8A olarak sınıflandırılan bu element grubu soygazlar olarak bilinmektedir. Bu elementler diğer elementler ile hiçbir biçimde bileşik oluşturmak için elektron alışverişi içerisine girmemektedirler. 6 adet olan bu grubun içerisindeki elementler; helyum, neon, argon, kripton, ksenon ve radon olarak da adlandırılmıştır.

Helyum:

Atom numarası 2 olan bu element 8A grubunun ilk elementi olarak kabul edilmektedir. Simgesi de He olarak ifade edilmektedir. Doğada az sayıda yer alan bu element; radyoaktif bozulmalar sonrasında hidrojen elementinden meydana gelmiş bir madde olarak kendini göstermektedir.

Neon:

Tek atomlu halde bulunan Neon da soygazlar içerisinde de yer alan bir elementtir. Atom numarası da 10 olan bu element ile bileşik oluşturmaz.

Argon:

18 atom numarası ile soygazlar içerisinde yer alan Argon; Ar simgesi ile periyodik tabloda yer almaktadır. Atmosferde de epey miktarda argon gazı bulunmaktadır.

Kripton:

Atom numarası 26 olan Kripton; KR simgesi ile de bilinmektedir. Soygazlar arasında yer alan bu element 1898 yılında Ramsay ve Travers tarafından da keşfedilmiştir. Kullanım alanı olarak da ampullere doldurulan bir gaz olması durumu ortaya çıkmıştır.

Ksenon:

Ksenon da ampullere doldurulan diğer bir gaz olarak kendini göstermektedir. 54 atom numarası ve Xe simgesi ile kabul gören bu element de Ramsay ve Travers tarafından keşfedilen elementler arasında kendini gösterse de ender bulunan gazlar arasında yer almaktadır.

Radon:

Soygazlar arasında yer alan son element olan Radon 86 atom numarası ve Rn simgesi ile periyodik tablo içerisinde kendini göstermektedir. Radyoaktif bir element olan Radon; gazlar arasında en ağır olan element olarak da kendini göstermektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir