Staj Defteri Nasıl Hazırlanır?

Staj Defteri Nasıl Hazırlanır?

Dekorasyon erkut 97 Okunma

Bazı meslek gruplarına dahil olmak için eğitim süreci içerisine giren kişiler; sadece teori kısmını öğrenerek eğitim hayatlarını tamamlayacaklardır. Bunun yanında zorunlu staj eğitimini de gerçeğe dönüştürecek olan kişiler; aynı zamanda eğitimini aldıkları işleri çalışma alanı içerisinde de gerçekleştirme imkanına da sahip olacaklardır. Staj sonucunda da eğitim gördükleri kuruma bir staj dosyası hazırlayarak; rapor halinde okullarına sunacaklardır.

Staj dosyası hazırlamak için ilk olarak bu defterin kapağını düzenli bir şekilde meydana getirmek gerekecektir. Aynı zamanda da staj defteri kapağında okumuş olduğunuz eğitim kurumunun logosu ve kişisel bilgileriniz de yer almak durumundadır.

Staj defterinin kapak tasarımını gerçekleştirdikten sonraki süreçte de haftalık çalışma çizelgesini doldurmanız gerekmektedir. Tarihleri de belirli bir biçimde yazarak; hangi işlemler içerisinde yer aldığınızı da ayrıntılı bir biçimde anlatmanız gerekmektedir. Böylelikle de staj komisyonunun incelenmesi durumunda herhangi bir sıkıntının gündeme gelmemesi için de bu çizelgeyi doğru bir şekilde hazırlamak gerekecektir.

Her komisyon üyesinin ilgisini çekecek olan kurum ve bölüm tanıtımı unsuru; en fazla özen gösterilerek meydana gelen kısım olarak kendini göstermektedir. Staj yaptığınız kurum ile alakalı bilgileri içerecek olan bu kısımda yer alacak olan bilgilere de kolay bir biçimde ulaşılabilecek olup; çalıştığınız kurumun web sitesi dahilinde de kolaylıkla erişebilmek mümkün olacaktır.

Staj defterinin giriş bölümünde staj döneminde nelerden yaptığınızdan kısa bir şekilde bahsetmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kendi cümlelerinizi kullanmanız gereken bu rapor defterinde kişisel düşüncelerinize de yer verin.

Staj içerisinde yaşadıklarınızı etkili bir biçimde değerlendirmeye de alarak; ön planda kendini göstererek dikkat çeken unsurlara da staj defterinde yer vererek; kişisel yorumlarınız ile aktarmanız da mümkün olacaktır.

Stajı değerlendirme işleminde de staj süreci sonrasında ne tür bir kazanıma sahip olduğunuzu belirtmeniz mümkün olacaktır. Stajın size sağlamış olduğu katkıları da sıralayarak; staj defterine giriş yapabilirsiniz.

Son olarak da staj içerisinde öğrendiğiniz tüm bilgileri kaynakça olarak sıralamanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda internet adreslerini de bu kısımda gösterebilme şansınız da bulunmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir