Starbucks Menü İsimleri ve Kahve İçme Rehberi

Starbucks Menü İsimleri ve Kahve İçme Rehberi

Listeler Abdullah Ergün 4.214 Okunma

Starbucks Menü İsimleri Dışarı çıkmak ve bir yerlerde kahve içmek artık hayatımızın olmazsa olmazı arasında yer almaktadır. Özellikle ‘Hadi dışarda bir şeyler içelim’ denildiği akla ilk gelen kahve olmuştur. Fakat mutlaka kahve konusunda kötü anılarınız olmuştur. İsmine aldanıp ‘şekerlidir, bence güzeldir ya, abi ismi çok güzel duruyor’ gibi yorumlar yaptığınız kahveler sizin ağzınızın tadını bozmuştur. Alışkın olmadığınız lezzetleri bu yüzden sessizce içmeniz gerekmektedir.

Bilindiği gibi kafe ve kafeterya türü alanlar öğrencilerin ve deyim yerinde ise entel kişiliğe sahip insanların en sık gittiği mekânlar arasında yer alır. En bilindik olanı da elbette Starbucks’tır, çoğu kişinin sırf meraktan bile bir kere olsun gittiği bu mekân tamamı ile kahve ve çeşitlerinin yanında ikramlık olarak da belirli tatlıların ikramlıkların sunulduğu bir işletmedir. Çoğu müşterisi öğrenciler olsa da fiyatların bazılarının uçukluğu nedeni ile de kalburüstü diye tabir edilen kişilerinde uğrak yerleridir. Kahve çeşitlerinin ikram edilip içildiği mekân denilir ancak bildiğimiz o Türk kahvesi neskafe gibi tatlardan ziyade daha Avrupa tarzı americano espresso gibi özenti lezzetlere yer verilir. Kısacası kişiler havalı mekanlarda kahve içme  eylemi için neredeyse bir rehbere ihtiyaç duyarlar.

Neden Farklı Kahveler

Nedeni aslında kimse tarafından tam olarak bilinmese de havalı olduğuna inanılıyor demek ki bu tür mekanların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Aslında farklı lezzetleri tatmak her zaman için kişilere yeni deneyimler ve damak zevkleri kazandırırken mekan sahiplerinin de bir yandan ceplerini doldurmakta. Ama kabul etmek gerekirse işletme sahipleri gerçekten çok yüksek meblağlara mal ediyorlar sundukları tatları. Bu konuda da tabi ki dışa bağımlılık büyük rol oynamaktadır, tarz mekanlarda kahve içme kişiye bir statü kazandırırı duruma geldi neredeyse. Özellikle gençler arasında oldukça büyük bir popülariteye sahip Avrupai lezzetlerin çoğunun isimleri bilinse bile içerikleri hakkında fikir sahibi olan kişilerin sayısı oldukça azdır.

  Bu Tarz Yerlerde Nasıl Davranılmalı

öncelikle önünüze gelen menüye şöyle bir bakarsınız bazı kafeteryalarda içerikli yazarken bazılarında ise maalesef kahvenin içinde neler olduğu yazmamaktadır. Hangi kahve  sert hangisi yumuşak içimli bilebilmek mümkün değildir elbette. Genel anlamda bilinen birkaç kahve çeşidi hakkında yapacağınız ön araştırma sayesinde gittiğiniz lüks ortamda en azından bilginiz olduğunu gösterebilir ve bozuntuya vermeden rahatlıkla kahvenizi içebilirsiniz.  

Kahve rehberi bu yüzden sizlerin yararına olacaktır. Artık Starbuck gibi mekânlarda bir şeyi zorla tüketmeyeceksiniz. İtiraf etmeliyim ki bende birçok kez kendime keşke bunu seçmeseydim diyorum. Sizin de bu durumlar ile karşı karşıya kalmamanız için lüks mekânlarda tüketmeniz gereken kahveleri yazmaya karar verdim. Artık ‘keşke bunu söylemeseydim, beklediğim gibi değildi, içemem ben bunu’ gibi ifadeler ile kendinizi tüketmek zorunda değilsiniz. Havalimanlarında, arkadaşlarınızın yanında yâda farklı mekânlarda artık özgürce kahve söyleyebilirsiniz. Şimdi lüks mekânlarda adını duyacağınız kahvelere göz atalım.

Starbucks Menü İsimleri

Espresso

Dünya’da en çok tüketilen ve en çok yanlış söylenen kahve olarak bilinmektedir. En azından ben öyle biliyorum. Bana bir tane ‘Expresso’ verir misin?’ diyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz. Yok kardeşim öyle değil yani yanlış telaffuz ediyorsun. ‘X’ harfini hemen ortadan kaldırın. Turistler gibi rahatça ‘Espresso’ içmek istiyorum derseniz yeterli olacaktır. İtalyanların çakma Türk kahvesi de diyebiliriz. Acı ve bir o kadar sert bir kahvedir. Bir bardakta 42 çekirdek kahve kullanılıyor. Bu bilgiyi daha önce birçok yerde duydum fakat ne zaman söylesem 42 çekirdeğin nasıl bu bardağa sığdığını kafamda oturtamadım. Küçücük bir bardak birde bir yudumda bitiyor. Hani bizlerde bir söz var ya, ‘Bereketi yok’ işte aynı böyle bir kahve. Hızlı ve çabuk yapılan bir kahve olduğu için Espresso denilmiştir. 90 derecelik sıcak su ile yapılmaktadır. Acı olduğunu bilmeniz gerektiği gibi ‘X’ harfinin de olmadığını unutmamalısınız. Kasılmanıza gerek yok. Bir ‘Espresso alabilir miyim’ dersiniz hepsi bu. Şeker atmayacağınızı da unutmamalısınız. Sanırım Türklerin söyledikten sonra bir ton şeker attığı nadir kahvelerden biri. İnanır mısınız bende ilk söylediğimde bir kilo şeker attım gene tatlanmadı.

Macchito

Kahve rehberi yapıyorsak Macchito kahvesini koymamız gerekiyor. Lüks mekânların olmazsa olmazı gibi. İnsan ismini söyleyince samba yapası geliyor. İki çeşidi var bu kahvenin. Birini mekânların olmazsa olmazları tüketiyor birini de hiç bilmeyenler. Bizim acı Espresso’nun üzerine süt köpüğü koyuyorlar masaya getiriyorlar. Birincisi buydu. İkincisi ise sütün üzerine Espresso dökülüyor. Yani işin içine her türlü bir Espresso giriyor arkadaş. Tabiki kahvenin gelişmesi ile ve insanların yaratıcılığının üst noktaya ulaşmasıyla artık Caramel Macchiato çıktı. Açıklama yapmaya gerek yok her halde? Karamel döküyorlar yani üzerine hepsi bu. Güzel bir tadı var. Söyleyebilirsiniz.

Cafe Latte

Cafee Latte var mı, alabilir miyim dediyseniz eğer garson sizlere inanılmaz gülecektir. Bunun okunuşu ‘Kafe Late’dir. Uzatmaya veya kafadan kelimeye eklemeye gerek yok. İtalyanlarda Latte süt demek. Biliyorum aklınıza hemen 0,25 kuruşluk kahveler geldi. Sütlü kahve diyeniniz bile oldu. Yanlış yoldasınız. Bunun içinde de olmazsa olmazımız Espresso var. Bir ölçek Espresso ile iki ölçek süt karıştırılıyor. Üstüne de süt köpüğü koyuluyor. İşte sana ‘Kafe Late’ budur. Bence güzel bir lezzeti var. İçmediyseniz deneyebilirsiniz.

Cappuccino

Mutlaka bilirsiniz Cappucino’yu. Lüks mekânlarda hangi kahveler içilir diyorsanız mutlaka aklınıza gelmelidir. Hatta olayı biraz abartayım yurt dışında tanıdığınız varsa mutlaka ‘Hadi yapın bir Cappucino içelim’ der. Sorsan her gün orada içiyordur. Kardeşim marketlerde sattıkları ile arasında ki tek fark marka mekânda içmek. Onun dışında herhangi bir farkı yok. Birde son dönemlerde üzerine şekil yapmaya başladılar. Şekilli şukullu şeyleri sevmiyorsanız içmeyin. Maazallah garsonu falan döversiniz hoş olmaz.

Americano

‘Kardeşim ne yapıyorsun? Americano içiyorum ya havada güneşli bir değerlendireyim dedim’ diyaloğu son dönemlerde popüler oldu. İlk başlarda bende Americano’yu duyduğumda nedir acaba diyordum. Bizim Espresso var ya ona bir bardak daha su eklemişler Americano olmuş. Fark yok yani. Sulu köfte ile İzmir köfte gibi düşünebilirsiniz. Bence örnek güzeldi.

Filtre Kahve

Kahve içme rehberi dediğimizde Filtre Kahve’yi yazmamak olmazdı. Bakın hemen özetliyorum; masada tek başına oturan, arabasının anahtarı ile oynayan, gözlüklerini gecenin bir yarısında bile çıkarmayan arkadaşların önünde termos gibi bir şey duruyor. İşte ona Filtre Kahve diyoruz. Kahveyi demlik gibi bir şeye koyuyorlar sonra masaya getiriyorlar. Sende içmek istedikçe bardağa boşaltıyorsun. Olay budur.

Mocha

Aşureyi bilirsiniz. Her malzemeden bir tutam koyulur ve karıştırılır. Bunun kahvesini düşünün şimdi bir de, düşündünüz mü? İşte düşünceleriniz sizi Mocha’ya ulaştıracaktır. Abi kahvelerin hepsini bir bardağa boşaltmışlar buna da Mocha demişler. Espresso, kreme, süt, çikolata var içerisinde. İçtikçe içesi geliyor insanın. Televizyonda çıkanların aynısı değil. Oraya su ekliyorsun buda süt giriyor. Mekâna girdin mi direk söyle. Vallahi mükemmel bir tadı var.

Frappuccino

İsmini söylediğimiz zaman istemsizce Fransızca konuşacakmış gibi hissediyorum. İnanır mısınız arkadaşlarıma Frappucino dedim ‘Oğlum sen Fransızca biliyorsun’ dediler. Konuya o kadar uzaklar. Şimdi Frappe ve Cappucino bir gün oturmuşlar aynı masada. Birbirlerine olan duygularını açınca birleşmeye karar vermişler. Böylece ilişkilerinin adını da Frappucino koymuşlar. Güzel bir hikâye uydurdum bence. Her neyse konuya geri dönelim. Soğuk kahve olarak servis ediliyor. Çilekli olanından armutlu, elmalı olanına kadar var. Meyveleri seviyorsanız tüketebilirsiniz.

Artık lüks mekânda ne içilir diyorsanız bu sorunun cevabını aldınız. Güneşli havayı yakaladığınız ilk dakika koşarak kahve içmeye gidin. Dilediğiniz gibi kahve için. Şu kahveden anlıyormuş gibi yapan ama anlamayan arkadaşlarınızı da götürün. Ha birde internet paketiniz içinde ideal seçim olacak bu mekânlar. Normalde internet paketi alsan bir ton para fakat mekâna gidiyorsun kahveye biraz para veriyorsun internet beleşe geliyor. Ticari zekânızı çalıştırın. Hadi afiyet olsun!

                                                                                                                      

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir