Süper teknolojiye sahip en güçlü savaş uçakları

Süper teknolojiye sahip en güçlü savaş uçakları

Listeler Abdullah Ergün 123 Okunma

Son teknoloji savaş uçakları, ülkeler arasındaki savaşlarda hayati derecede önemli bir rol üstleniyor. İkinci Dünya Savaşı esnasında P51 Mustang’ın tanıtılmasıyla birlikte ABD, hava sahasında oldukça güçlü bir konuma yükselmişti. Eğer havayı kontrol edebilirseniz, yeri de kontrol edebilirsiniz. Bugün üretilen savaş uçaklarında adeta sanat eserini andıran tasarımlar tercih edilirken, son teknolojiye sahip donanımları etkin bir şekilde kullanabilecek pilotların eğitimine de ağırlık veriliyor.

Dünyanın en iyi ve becerikli pilotlarına ev sahipliği yapan ABD, diğer tüm dünya ülkelerinden fazla bütçe kaynağını hava kuvvetlerine ayırdığı için yurtdışında birçok operasyona müdahale edebiliyor. Japonya ve çeşitli Batı Avrupa ülkelerinde yetişen pilotlar da ABD’lilerden geri kalır değil. Rusya’da yetişen pilotlar ise bütçe sorunları yüzünden pek kaliteli eğitim alamıyor. Son dönemde askerî teknolojiye inanılmaz yatırımlar yapan Çin, en elit pilotlarına özel eğitim programları düzenleyerek Chengdu J-10 jetlerini kullanmalarına imkân tanıyor.

İşte dünyanın en güçlü savaş uçaklarından bazıları:

F-18

Saatte 1,900 km hız yapabilen ABD yapımı bı uçak 40,000 ft veya 12,190 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Tam depo yakıtla 2,346 km yol kat edebiliyor.

J-10

Çin’de üretilen J-10 jet uçağı, dünyanın en güçlü süper jet modelleri arasında yer alıyor. Toplamda 1,814 kilogramlık bomba taşıyor olmasıyla da en ölümcül savaş araçlarından biri. 3,400 km boyunca tek yakıtla havada seyredebilme yeteneğine sahip.

Rafale

3,700 km menzile sahip olan Fransız yapımı Rafale uçakları, toplamda 1,852 km harekat yarıçapı özelliğini bünyesinde barındırıyor.

F-16 E

Düşük irtifada 1,470 km hız yapabilen ABD yapımı F-16 E uçakları yüksek irtifada bu hızı 2,414 km’ye yükseltebiliyorlar. 550 km harekat yarıçapı özelliğine ek olarak 450 kg bomba taşıyabilen uçak modeli saniyede 254 metre yükseğe tırmanabiliyor.

Mig 35

Rus yapımı Mig-35’ler de listemize girmeyi başaran sayılı uçak modellerinden biri. Saatte 2,400 km hız yapabilen uçak toplam 3,100 km boyunca 3 adet yedek depoyla uçuş gerçekleştirebiliyor.

Su 27

Türk savaş uçaklarının Suriye sınırında düşürdüğü Rus uçağı Su 27’yi herkes hatırlar. Sovyet yapımı bu uçak 2,500 km hıza ulaşıp saniyede 300 metre tırmanabilme özelliğine sahip. Modernizasyon işlemlerine tabi tutulduğundan dolayı hala daha Rus ordusuna hizmet vermeye devam ediyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir