Sürücü Belgesi (Ehliyet) İçin Emniyetten Randevu Nasıl Alınır?

Sürücü Belgesi (Ehliyet) İçin Emniyetten Randevu Nasıl Alınır?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 108 Okunma

Sürücü Belgesi (Ehliyet) İçin Emniyetten Randevu Nasıl Alınır?

Özellikle değişen koşullara göre sürücü ehliyeti almak isteyenler bu durumda randevu işlemini nasıl alacaklar ve nasıl işlem yapacaklar öğrenmeleri gerekir. Ehliyet sınavından geçen adaylar belgeyi almaya hak kazandıktan sonra online olarak yapacakları başvuru işlemleri sayesinde randevu alarak belirlenmiş olan tarihte ehliyetlerini gerekli işlemleri yaparak alabilirler.

Öncelikle ehliyet alabilmek için sürücü kursuna kayıt olunması gerekir. Daha sonrasında girecek olan sınavlar ile kişinin göstermiş olduğu performans ve sınavdaki başarısına göre ehliyet almaya hak kazanabilir. Gerekli belgelerin hazırlanması ve teslim edilmesi sayesinde çıkartılacak olan ehliyet için randevu alınarak işlem yapılması gerekir. Bu sayede beklemek zorunda kalmadan verilmiş olan randevu saatinde gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla ehliyet alınabilir.

Ehliyet İçin Emniyette Gerekli Belgeler

Ehliyet sınavına geçen adayların emniyet müdürlüğünden belgelerini alabilmeleri için gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Evrakların eksik olması durumunda sorun yaşanabilecek yine bu konuda adayların daha dikkatli davranması gerekir. Talep edilen evrakların istenilen şekilde hazırlanması ve sunulmasının ardından herhangi bir sorun olmaması durumunda kısa süre içerisinde sürücü belgesi alınabilir. Özellikle adayların randevu işlemlerini online olarak yapmaları gerekmektedir. Bu sayede belirlenmiş olan tarihlerde belirlenmiş olan emniyet müdürlüğüne gidilerek gerekli işlemlerin tamamlanması ile belge alınabilir. Emniyet tarafından talep edilen belgeler şunlardır;

  • Sürücü belgesi dosyası,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Sürücü sağlık raporu,
  • Motorlu taşıt sertifikası,
  • Sürücü belgesi harcının yatırıldığına dair makbuz,
  • 2 adet vesikalık fotoğraf,
  • Kan grubu belgesi.

Gerekli olan belgelerin tamamlanmasının ardından kişinin emniyet müdürlüğünde işlem yapabilmesi için öncelikle sürücü ehliyet randevu işlemlerini yapması gerekir. Randevu işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla yapmak mümkündür. Gerekli bilgilerin girilmesinin ardından verilecek olan tarihe göre randevu alınabilir. Randevulu sisteme geçildiğinde adayların emniyet müdürlüğüne gitmeden önce mutlaka randevu almaları gerekir.

Online Ehliyet Randevusu Alma

İnternet üzerinden randevu almak isteyenler sisteme erişim sağlayarak bu şekilde gerekli işlemleri sırasıyla yapabilirler. İlk defa sürücü belgesi alacak olanlar müracaat seçeneğini tercih ederek bu şekilde yapmış oldukları işlemlerin ardından randevu sisteminde ilerleyebilirler. İlk olarak bulunduğunuz ili ve daha sonrasında ilçeyi seçerek ilerleyebilirsiniz. Daha sonrasında ilçe emniyet müdürlüğü seçenekleri arasından özellikle bulunduğunuz ilçeye göre en yakın tercihi yaparak devam edebilirsiniz.

Sistemde ilerleyebilmek için gerekli olan talep edilen bilgileri sisteme eksiksiz şekilde girmeniz gerekir. Bilgileri tamamladıktan sonra özellikle mail adresinizi ve bilgilerinizin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çünkü aktivasyon işlemini gerçekleştire bilmeniz için mail adresinize gönderilecek olan maile tıklamanız ve başvurunuzu onaylamanız gerekmektedir. Yanlış olması durumunda randevunuzu onaylamayacağınızdan randevu işlemi gerçekleşmeyecektir.

Tüm bilgilerin doğruluğundan emin olduktan sonra karşınıza çıkacak olan takvim üzerinden gün ve saati belirleyerek randevu işlemini boş olan günlere göre tercih tamamlayabilirsiniz. Öncelikle seçmiş olduğunuz tarih ve günü seçerek daha sonrasında açılacak olan sayfa içerisinden boş kalan saatleri tercih edebilir ve bu şekilde işleminizi istediğiniz tarihi ve saate göre ayarlayabilirsiniz.

İşleminizi tamamlamanızın ardından son olarak mailinize gelecek olan aktivasyon mailini onaylamanız gerekmektedir. Onaylamamanız durumunda randevunuz onaylamayacağından belirtmiş olduğunuz tarihte emniyet müdürlüğünde randevunuz bulunmayacaktır. Bu nedenle mail geldiğinden emin olarak onaylama işlemini yapmanız gerekir.

Özellikle oluşabilecek her türlü duruma karşı onay kodunuzu saklamanız önemlidir. Bu sayede herhangi bir sorun olması durumunda internet üzerinden yapılacak işlemlerde onay kodunu sizden istenecektir. Almış olduğunuz randevuya göre belirtmiş olduğunuz tarihte belirtmiş olduğunuz emniyet müdürlüğüne giderek sürücü ehliyet belgesi evrakların teslim edilmesi ile alınabilir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir