Suyun Kaynama ve Donma Dereceleri

Suyun Kaynama ve Donma Dereceleri

Sağlık - Güzellik erkut 64 Okunma

Temel hayat kaynağı olarak görülen su bileşiğinin de diğer tüm maddeler gibi belli bir donma ve kaynama noktaları vardır. Yalnız bu kaynama noktaları rakım ile de ters orantılı bir biçimde ilişkilendirilmektedir. Buna bağlı olarak da belli yükseklikler içerisinde suyun belirtilen sıcaklık içerisinde kaynamadığını görebilmek de mümkün olacaktır.

Suyun kaynama derecesi 100 santigrat derece olarak belirlenmiş olup; aynı zamanda da 212 Fahrenheit ve 373 Kelvin ve 80 Reomür olarak kendini göstermektedir. Deniz seviyesinde geçerli olacak olan bu değerler; yükselti arttıkça da farklılık gösterecektir. Suyun kaynamasını da su yüzeyinde oluşacak olan hareketlenmeler dahilinde anlamak mümkün olabilecektir. Bunun yanında da su yüzeyinde oluşacak olan kabarcıklar da suyun kaynadığının göstergesi olarak kabul edilecektir.

Suyun donma derecesi de sabit olarak bilimciler tarafından kabul edilmemekte; sadece deniz seviyesindeki rakamlar sabit olarak alınmaktadır. Sıfır derecede su deniz seviyesinde donacak olup; 32 Fahrenheit, 273 Kelvin ve 0 Reomür olarak kabul edilmektedir. Suyun donma işlemine maruz kalması ile beraber; su yüzeyinde soğuk ve saydam bir katman meydana gelecektir. Suyun donma derecesi kapsamında da ortaya çıkacak olan buzlar; hava sıcaklığının ne denli süreç içerisinde yer aldığı ile beraber buz katmanı giderek daha da derinleşmeye başlayacak olup; bu tür bir buzlanma işlemi de kendini göstermeyi sürdürecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir