Tc Kimlik Numarasının Son İki Hanesini Bulmak

Tc Kimlik Numarasının Son İki Hanesini Bulmak

Teknoloji erkut 79 Okunma

TC kimlik numaranızın son iki hanesinin bulunabileceğini biliyor musunuz? Kimileri TC kimlik numaramızın bulunduğu öğrenci kimliklerimizi, nüfus cüzdanlarımızın fotoğrafını, ehliyetimizin fotoğrafını sosyal medyada son iki hanesinin üzerine çizgi çekerek paylaşıyor. Fakat son iki hanesinin çizilmesi onun bulunamayacağı anlamına gelmez. Bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini sizlere nasıl bulunduğunu göstererek anlatacağım. Atatürk Türkiye de ilk TC kimlik numarası alan kişidir ve TC kimlik numarasının ilk dokuz hanesi; 1000000001’dir. Biz geriye kalan son iki haneyi kolaylıkla bulabiliriz. Şöyle ki Türkiye’de TC kimlik numaralarının son iki hanesi belirli bir algoritmaya göre veriliyor. Bu algoritmayı çözmek ise TC kimlik numaralarının ilk 9 hanesini bilmekle bulunabiliyor.

Öncelikle Atatürk’ün TC kimlik numarasında ki son iki haneyi bulalım.

TC kimlik numarasında ki İlk dokuz hanenin; 1. 3. 5. Ve 9. Rakamlarını topluyoruz ve toplamda çıkan sonucu 7 ile çarpıyoruz. Sonra da bu çıkan sonucun (mod10)’unu alıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra çıkan sonucu kayıt ediyoruz sonra 2. 4. 6. Ve 8. Rakamlarını topluyoruz, çıkan sonucu 9 ile çarptıktan sonra bunun da (mod10)’unu alıyoruz. Son olarak elde etmiş olduğumuz bu iki (mod10) sonucunu topluyoruz ve çıkan sonucunda (mod10)’unu aldıktan sonra 10.rakamı elde etmiş oluyoruz.

  1. rakamı elde etmek 10.rakamı elde etmekten çok daha kolay. Bu işlemde ise ilk 10 rakamı topluyoruz ve (mod10)’unu alıyoruz. Bu çıkan rakamda bize 11.rakamı vermiş oluyor.

Sırayla takip edilmesi gereken bir yol bu. Çünkü 11.rakamı bulmak için 10.rakama ihtiyaç duyuyoruz.

Bu hesaplamaları kendi TC kimlik numaranızda deneyebilir ve gerçekten doğru sonuca ulaşabildiğiniz görürsünüz. Biz Atatürk’ün TC kimlik numarasında ki son iki rakamı bulduk ve 46 sonucu elde ettik. Bu yüzden sosyal medyada TC kimlik numaranızın bulunduğu paylaşımlarda daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak son iki rakamını gizliyor olmanız TC kimlik numaranıza ulaşılamayacağı anlamına gelmez. Sırf bu yüzden Banka aramalarında sizlerden TC kimlik numaranızın son 4 rakamı istenir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir