TC No İle Akraba Bulma

TC No İle Akraba Bulma

Genel Kültür erkut 119 Okunma

TC kimlik no, 11 haneden oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türk vatandaşlarının tümüne verilmiş olan kişiye özgü bir numaradır. İlk 10 rakamının toplamı son rakamı oluşturmaktadır. Bu nedenle de hata bulma özelliği bulunmamaktadır.

TC kimlik no, son iki hanesi bazı algoritmaların uygulanması ile üretilmektedir. Böylece rastgele oluşturulmuş herhangi bir 11 haneli sayı TC kimlik no özelliğini taşımamaktadır. Hal böyle olunca da kişinin ailesindeki ve soy ağacındaki kişilerin kimlik numaraları da bu doğrultuda yapılmaktadır. Kısacası TC kimlik no ile akraba bulmak bazı algoritmalar sağlanarak gayet mümkün bir hal almaktadır. Kimlik numarasının 10’uncu hanesi oluşturulurken; kimlik numarasının birinci, üçüncü, beşinci, yedinci ve dokuzuncu hanelerindeki rakamların yedi ile çarpımından; kimlik numarasının ikinci, dördüncü, altıncı ve sekizinci hanelerindeki rakamların toplamının çıkarılmasından elde edilen sayının 10’a bölümünden kalan ile elde edilmektedir. TC kimlik numarasının on birinci hanesi ise; kimlik numarasının kendisinden önce gelen 10 hanedeki rakamların toplamının 10’a bölümünden kalan ile elde edilmektedir.

Akraba kimlik numarası bulunabilmesi için, yani kişiyle aynı soyadı taşımakta olan başka birinin kimlik numarasına ulaşabilmek için; kimlik numarasının ilk dokuz rakamı alınır. Baştan beş hane ve sonraki dört hane olmak üzere de ikiye ayrılır. Ardından beş basamaklı kısma 3 ekleyip, dört basamaklı kısımdan 1 çıkarıldığında elde edilen yeni dokuz haneli sayıdan 10’uncu ve 11’inci hanelerin hesaplanması ile yeni kimlik numarası oluşturulmuş olmaktadır. Bu şekilde genelde kişiden yaşça büyük olan bir akrabasının kimlik numarasına ulaşılmış olmaktadır. Aynı şekilde 3 çıkartılarak, 1 eklendiği takdirde de tam tersi gerçekleştirilir. Böylece de daha küçük yaştaki akrabaların kimlik numarasına ulaşılmış olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir