Time Dergisine Kapak Olmuş 10 Türk

Time Dergisine Kapak Olmuş 10 Türk

Genel Kültür erkut 89 Okunma

Time dersinin özelliğine göre Time dergisine kapak olmuş 10 Türk de her zaman önemli olarak bilinmektedir. Şu ana kadar 10 Türk’ün Time dergisine kapak olduğunu söylerken aynı zamanda da çok eski bir dergi olmasının yanı sıra, dünya üzerinde de çok popüler dergilerden biridir. Time dergisi haftalık olarak bilinmektedir. Dünya genelinde, magazin, spor, siyaset olmak üzere her konuda gerekli bilgileri aktaran geniş çaplı konularının olduğu bir dergi olarak bilinen Time dergisine, kapak fotoğrafı olmak da çok seçkin ve özellikli bir durumdur. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için gerekli bilgileri aktarmaya başlayalım.

Time Dergisine Kapak Olan Türk’ler

Time Dergisi’ne kapak olan ilk Türk, Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türkiye’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı M.Kemal Atatürk, Time dergisine iki kez kapak olmuştur. İlk kez 24 Mart 1923 tarihli dergide kapak olurken, ikinci kez de 21 Şubat 1927’de Time dergisi tarafından kapak fotoğrafı olarak M.Kemal Atatürk fotoğrafı kullanılmıştır.

Time dergisine kapak olan Türk’ler ile ilgili olarak 2. sırada Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü gelmiştir. 19 Mayıs 1941 yılında Time dergisinin kapak fotoğrafı olarak kullanılmıştır. 12 Haziran 1943 tarihinde yayınlanan Time’da ise, dönemin Türkiye başbakanı olan Şükrü Saraçoğlu, kapak fotoğrafı olmuş bulunmaktadır. 4. sırada ise, 3 Şubat 1958’deki Time dergisinin kapağı olan Adnan Menderes bulunmaktadır. 5. sırada darbeden sonra 29 Eylül 1980 Time dergisi kapağına konu olan Türk, Kenan Evren’dir. 6. sırada 9 Ocak 1984 tarihinde Time dergisinin kapağındaki isim ise, Mehmet Ali Ağca’dır. Bildiğiniz gibi, Mehmet Ali Ağca o dönemin Papa’sına yapmış olduğu saldırı ile tanınmaktadır.

Time dergisine kapak olan bir başka isim ise, 3 Ocak 1988 tarihli derginin kapağı olan dünyaca ünlü Türkiye’nin en büyük haltercisi Naim Süleymanoğlu olmuştur. Bir çok olimpiyatta çok büyük madalyalar kazandırmış bir isim olarak bilinmektedir. Mine Karakaş, 7. Türk olarak 15 Temmuz 2007 yılında Time dergisine kapak olurken, Mehmet Öz bildiğiniz gibi Amerika’da yapmış olduğu ”Dr. Oz” programıyla ün kazanmış bir doktor. Kendisi de 13 Haziran 2011 tarihinde, Time dergisi kapağında yer almıştır. Son olarak ise, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 17 Kasım 2011’de Time dergisine kapak olmuş ve 10. Türk olmuştur. Böylece Time dergisi kuruluşundan beri toplam 10 Türk’ü dergisinin kapağında yer vermiş bulunmaktadır. Biz de sizlere bu konuda bilgi vermeye çalıştık.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir