Tüm Emojiler ve Anlamları

Tüm Emojiler ve Anlamları

Teknoloji erkut 421 Okunma

Çağımızın yeni iletişim dili emoji kullanımı son yıllarda o kadar yaygın hale gelmiş durumda ki insanlar artık satırlar dolusu yazı yazma yerine duygu ve düşüncelerini bu şekilde anlatmaya başlamışlardır. Peki nedir bu Yeni trend? Emoji kelimesindeki “E” görsel, “Moji” ise karakter anlamı taşıyor yani görsel karakterler anlamına gelmektedir. Kısaca kişinin duygu ve düşüncelerini görsel karakterler yardımı ile anlatması olayıdır.

Emojiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak, 1999 yılında Japon Shigetaka Kurita tarafından Japonya’da oluşturuldu. İlk Dünya Emoji günü 2014 yılının 17 Temmuz günü kutlanmıştır. Temmuz 2017 itibariyle Unicode Standart listesinde toplam 2.666 adet bu görsellerden bulunmaktadır. Temmuz 2017 itibariyle,  kadınların yüzde 81’i emoji kullandıklarını söylerken, erkeklerin yüzde 65‘ide kullandığını ifade etmişlerdir. Günümüzde her gün Facebook üzerinden ortalama 65 milyar yeniçağın görselleri gönderilmektedir. Dünyanın en çok kullanılan 10 görsel sıralamasında, gözyaşları ile gülen, kalp gözlü ve öpücük yüz emoji Temmuz 2017 verileri itibariyle ilk üç sırada yer aldı. 2014 sonunda bu görsel kitlesi tüm ten renklerine hitap edecek şekilden düzenlenmiştir. Yapılan araştırmalarda bunları kullanan insanların daha mutlu oldukları ve hayata daha pozitif batkıları belirlenmiştir. Dünyada şuan sadece bu görsellerin kullanıldığı dergiler ve kitaplar aylık olarak basılmaktadır. Bütün bunları emojiler hakkında bilinmesi gerekenler olarak sıralayabiliriz.

Emojiler Nasıl Kullanılıyor?

Yeni nesil görsellerin  büyük çoğunluğunun mobil uyumlu cihazlarda yani  iPhone, Android tabanlı cihazlar ve Windows uyumlu mobil cihazlarda ek ayar yapma yoluyla kullanılmaktadır. Bazı cihazlarda ise bu özellikle aktif halde gelmektedir. Kullanmak içinse, klavyenin kenar kısımlarında bulunan gülen yüz kısmına basarak emoji sembollerine ulaşabiliyorsunuz.

En Popüler Emojiler

Bir Amerikan şirketinin yaptığı araştırmada atılan 342 milyon tweet incelenmiş ve insanların en çok kullandığı en popüler emojiler belirlenmiştir. Bunlar; kalp işareti, gözü yaşlı eğlenen ifade, hiç eğlenmeyen ifade, kalp öz ve rahatlamış ifade olarak sıralanmıştır.

Peki Gerçekten Emojiler Yararlı mı?

Yapılan araştırmalar ve bu ifadeleri kullanan insanlarla gerçekleştirilen çalışmalara sonucunda gerçek hayatta kendini rahat bir şekilde anlatamayan ya da ifade etmekte zorlanan insanlar bu basit ifadelerle çok daha rahat anlatabildiklerini belirtmişlerdir. Öğle ki belki sayfalarca sürecek bir yazışma birkaç ifade ile karşıdaki insana daha net ve daha hızlı bir şekilde anlattıklarını ifade etmişlerdir. Ve günümüzde zaman kavramının da oldukça kısıtlı olduğunu düşünürsek insanlar için emoji kullanmanın faydaları olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir