Tüm Zamanların En İyi Rapçileri Oylamasına Katılın

Tüm Zamanların En İyi Rapçileri Oylamasına Katılın

Genel Kültür erkut 78 Okunma

Hip-hop olarak bilinen müzik türünün alt kolu olarak piyasaya çıkmış olan rap müzik kültürünün kökeni 1970’li yıllara dayanır. Amerika’da Afrika kökenli bireylerin hayat sürdüğü kenar mahallelerde rap müzik kültürü gelişmiştir. Amerika’nın kenar mahallelerine geto denilir.

Rap kültürünün kökeni Amerika’da olmasına rağmen rap müzik örneğini ilk çıkartan kişi İtalyan kökenli Adriano Celentano olmaktadır. İlk rap şarkısı da Prisencolinensinainciusol olmaktadır. Rhytm And Poem ve Rhytmic African Poetry sözcükleri rap kelimesinin açılımı olmaktadır. Bu sözcüklerin kısaltması olarak rap kelimesinin ortaya çıkması biliniyor olsa da İngilizce karşılığında rap ağır eleştiri olarak tanımlanır.

Genellikle şikayet bu müzik tarzı ile dile getirilir. Ritmik şiir olarak söylenir. Rap müzik kültüründe şarkı sözleri müziğin ritmine uygun biçimde söylenir. Hip-hop kültürü içerisinde 4 farklı element olduğu bilinir. Rap da bu elementlerden biridir. Rap yıllar boyunca çeşitli değişikliklere gündeme gelmiştir.

Rap genel itibari ile hızlı bir ritim ile söylenir. Müziğin temposuna uygun olarak söylenen şarkı sözlerinin kafiyeli olması önemsenir ve bu kişilere MC denilir. MC mikrofon kontrol sözcüklerinin kısaltılmasıdır. Çok sayıda rapçi olduğu görülüyor. Ancak rapçiler içerisinde en iyileri her zaman yerini koruyor ve birbirinden müthiş eserler ortaya koyuyorlar.

En İyi Rapçiler

Bugüne kadar onlarca rapçi müzik piyasasında yer aldı. Ancak bunlardan sayılı kişiler eserleri ile yükseldi ve dinleyiciler tarafından sevildi. Gerek Türk gerekse yabancı uyruklu rapçiler için en iyi rapçi oylamasına katılmak adına doğru yerdesiniz! Türkiye’de adını duyuran Sagopa Kajmer Dünya’da da çok sevilen rapçiler arasında yer alıyor ve sırlamada yeri 7. sıra oluyor.

Yine ülkemizde rapçi denilince ilk akla gelenlerden biri Ceza olarak dikkatleri çekiyor. Ceza hızlı müzik ritmine uygun şekilde hızlı söz söyleyebilen nadir rapçilerden biridir. Müzikleri çok sayıda kişi tarafından sevildiği gibi dizi müziklerine de konu olmuştur. Sıralamada 148. sırada yer alıyor. Norm Ender 15. sırada, Allame 158. sırada, Sansar Salvo Allame ile aynı sırayı paylaşıyor. Bahsi geçen bu isimlerin her biri  birer Türk rapçisi olmaktadır.

Dünya’dan rapçilerin yer aldığı oylamaya katılım sağlayarak sizde beğendiğiniz rapçilere oy verebilir ve onların eserlerini Dünya’ya tanıtmalarına yardımcı olabilirsiniz. Dünya’da Türklerin hemen hemen her konuda zayıf görülmesine bu şekilde cevap verilebilir. Türklerinde bir çok alanda olduğu gibi rap müzikte de önemli bir yere sahip olduğu anlatılabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir