Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır? Ücreti Nedir? – Tüp Bebeğe Dair Her Şey

Tüp Bebek Nedir? Nasıl Yapılır? Ücreti Nedir? – Tüp Bebeğe Dair Her Şey

Anne Bebek Abdullah Ergün 80 Okunma

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek ya da İVF, anne adayından yumurtalar alınması, baba adayından sperm örneği alınması ve bu ikisinin laboratuvar koşullarında birleştirilerek döllenmesi ve döllenmenin ardından anne adayının rahmine transfer edilmesi anlamına gelir.

Günümüzde daha yaygın bir şekilde kullanılan bir teknik olan mikroenjeksiyonda (ICSI) ise baba adayından elde edilen spermlerin doğrudan bir şekilde yumurtanın içerisine verilmesi ve yine döllenme gerçekleştikten belli bir süre sonra yeniden anne rahmine transfer edilmesidir. Türkiye’deki tüp bebek kliniklerinde başarı ile gerçekleştirilebilmektedir. Dünya standartlarında bir çok merkezde hizmet verilmektedir.

Tüp bebek (İVF) ve Mikroenjeksiyon (ICSI) nasıl uygulanır?

IVF(Tüp Bebek Yöntemi): 

Her yumurtanın yanına ortalama olarak 50 bin tane sperm konulur. Bir spermin yumurtanın içine kendi başına girerek döllenme uygulamasının gerçekleşmesi beklenir. Döllenmiş olan yumurta hücreleri bölünerek embriyoyu meydana getirir. Embriyolar her gün takip edilerek 2-3 gün laboratuvar koşullarında büyütülür.

IVF;

Çoğunlukla tüplerinde tıkanıklık sebebiyle hamile kalamayan kişilerde tercih edilen tedavi yöntemidir.

ICSI(Mikroenjeksiyon Yöntemi):

Yumurtaların toplanmasının ardından komşu yerlerde bulunan hücreler embriyolog tarafından ayıklanır .Özel çok ince, sadece mikroskop altında saptanabilen aletler aracılığı ile yumurta tutulur,  içerisine bir sperm aktarılır. Tıpkı IVF’deki gibi bir gün sonra yumurtanın bölünmesi beklenir .

ICSI;

Sperm sayısı düşük, hareketleri zayıf olan baba adayları ve yumurta rezervi azalmış anne adayları için uygun bir olarak geçer.

Tüp bebek kimlere uygulanır?

 • Açıklanamayan kısırlık durumunda
 • Tüplerin her ikisinin de tıkalı olması durumunda
 • Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu durumunda
 • Endometriyozis hastalığı ,endometriyoma (çikolata kistleri) durumunda
 • Sperm kalite bozuklukları, azospermide
 • Servikal etken tespit edildiğinde
 • İmmunolojik etkenler söz konusu ise uygulanır.

Tüp bebek uygulaması dört aşamadan meydana gelir;

 • Yumurtaların geliştirilmesi; yumurtalıkların uyarılması adına iğne şeklinde hormon ilaçları uygulanır ve fazla sayıda yumurtanın olgunlaşması için yardım edilir.
 • Yumurtaların toplanması; ultrasonografi ile ve hafif bir genel anestezi aracılığıyla yumurtaların toplanma işlemi gerçekleştirilir.
 • Yumurtaların laboratuvar koşullarında döllenmesi; toplanan yumurtalar ile baba adayından elde edilen sperm, laboratuvar ortamında embriyolog tarafından özel besiyerleri içinde birleştirilir.
 • Embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi; oluşan embriyolar kadın doğum uzmanı tarafından genel anestezi ile ince bir kateter yardımıyla anne adayının rahmine aktarılır.

Tüp bebek tedavisi esnasında ne gibi problemler ile karşılaşılır?

 • Kullanılan ilaçlar ile yeterince yumurta büyümesinin sağlanamaması: Bu durumda tüp bebek uygulaması iptal edilir. Yumurtalık rezervleri iyi değildir ve uyarılmaya yanır vermemiştir.
 • Büyüyen ve çoğalan yumurtaların toplanamaması: Ultrasonografi ile yumurta gelişimi normal gözüken kişilerde aspirasyon esnasında yeteri sayıda yumurta hücresi bulunamaması.
 • Hiperstimulasyon sendromu gelişmesi: Yumurtlama tedavisinde uygulanan ilaçların, yumurtalıkların aşırı uyarılmasına neden olması ve netice olarak yumurtalıkların aşırı büyümesi, karın içinde sıvı toplanmasına bağlı olarak karın şişkinliği, mide ve barsak sorunlarının meydana gelmesi. Ciddi sonuçlar doğurabilir. Gerek görülürse, hastanede tedavi dahi uygulanabilir.
 • Teknik olarak değişik nedenlerden ötürü transferin yapılamaması: Nadir olarak ortaya çıkar.

Tüp bebek uygulaması ardından hamilelik olup olmadığı ne zaman anlaşılır?

Uygulanan embriyo transferinden 12 ve 14 gün sonra toplam iki defa kanda gebelik testi (B-hCG) yapılır. Şayet hamilelik testi negatif sonuç verirse progesteron tedavisi kesilir ve birkaç gün içinde görülen adetle tüp bebek marotonu tamamlanır. Hamilelik testi pozitif sonuç verirse progesteron tedavisi sürdürülür. Testlerden bir hafta sonra hamilelik kesesinin görülmesi, bundan bir hafta sonra da bebek kalp hareketlerinin görülmesi vaginal yolla uygulanan ultrasonografik muayenede  mümkün olur. Düşük olmaması adına uzman tarafından progesteron desteği sürdürülür.

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı nedir?

Tüp bebek tedavisinin başarı oranı, uygulamayı yaptıracak olan adaylara ait farklı etkenlere ve uygulamanın gerçekleştiği merkezin tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Kadının yaşı, geçirmiş olduğu hastalık ve müdahaleler, endometriyozisin mevcudiyeti ve sperm kalitesine ait bulgulara göre değişkendir. Çoğunlukla farklı kliniklere göre bu oran %30-45 arasında değişmektedir. Tüp bebek uygulamasının başarısı, hamile kalma oranı ile değil, sağlıklı süren bir hamilelik elde etme oranı ile ölçülmelidir.

Tüp bebek fiyatları neye göre belirlenmektedir?

Tüp bebek fiyatlarını belirleyen en önemli etken, tüp bebek merkezinin tedavide başarı oranı ile tüp bebek merkezinin tecrübeli doktor, ekibi ve profesyonel kadrosudur. Bunun yanında tüp bebek kliniğinin teknolojik alt yapı imkanlarıyla beraber tüp bebek tedavisi ile ilgili gelişmiş en son tekniklerin uygulanmasıdır.

2016 yılı tüp bebek tedavisi fiyatları

Tüp bebek tedavisi fiyatları, kliniğin çiftlere sunduğu imkanlara bağlı olarak değişebilmektedir.  Ancak unutulmaması gerekir ki ücretlendirme tüp bebek merkezinin tecrübesine, başarı oranına ve çiftlere sunduğu özel imkanlarla değişiklik göstermektedir. Her tüp bebek merkezinin fiyat ortalaması farklıdır.

Ağrılı bir süreç midir?

Tüp bebek tedavisi, gelişmiş teknolojik imkanlarla başarı şansını yükselmiş ve hasta dostu bir tedavi yöntemi olmuştur. Tedavinin hiçbir aşamasında anne adayının hastanede kalmasına gerek yoktur. Yapılan iğne sayısı azaltılmıştır. Yapılan muayeneler, tetkikler ve tedaviler oldukça kısa sürmekte ve çiftin sosyal ya da iş hayatını etkilemeyecek seviyeye ulaştırılmıştır. Bu sebeple tüp bebek tedavisi ağrılı ya da zor bir tedavi yöntemi değildir.

İkiz veya üçüz bebeklerim mi olur?

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski fazladır. Ancak her tüp bebek tedavisinde ikiz ya da üçüz gebelik meydana gelmemektedir. Çoğul gebelik riskinin önlenmesi amacıyla yasal olarak bazı sınırlandırmalar getirilmiştir. Şayet anne adayı 35 yaşından küçükse ve ilk 2 tüp bebek denemesi ise yalnızca bir embriyo transfer edilebilmektedir. Bu sayede çoğul gebelik riski ekarte edilmektedir.

Sperm olmayan erkek baba olur mu?

Tüp bebek tedavisinde özellikle erkek kısırlıklarında ciddi gelişimler mevcuttur. Kısırlık sorunlarının yaklaşık olarak %80’i tüp bebek tedavi yöntemleri ile çözülebilmektedir. Özellikle de şiddetli erkek kısırlıkları için geliştirilmiş tedavi yöntemleri; sperm sayısı yetersiz olan erkeklerin de baba olma şansını saklı tutar. Hiç sperm hücresi bulunmayan baba adayları için ise; Mikro TESE yöntemi ile testislerden sperm bulunabilir ve bulunan bir adet sperm hücresiyle dahi baba olma şansı bulunabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir