Türevin Günlük Hayatta Karşımıza Çıktığı Yerlere Örnekler

Türevin Günlük Hayatta Karşımıza Çıktığı Yerlere Örnekler

List erkut 100 Okunma

Bu gerçek hayatta ne işimize yarayacak demeden önce o konu hakkında yeterli bir bilgiye sahip olup olmadığımıza bakmamız çok önemlidir. Çünkü neyin nerede kullanıldığını bilmediğimiz o kadar çok fazla şey vardır ki öğrendiğimiz zaman şaşırıp kalırız. Matematiğin hayatımızın her yerinde olması su götürmez bir gerçektir. Güneşin duruşundan bir yemeğin kaynamasına kadar bir çok yerde bile aklımıza gelmeyecek şekillerde içerisinde bulunan matematik, öğrenenleri şaşkınlığa itiyor bilenleri ise bir çok konuda daha farklı düşünmesine analitik fikir yürütmelerinde kolaylıklar sağlıyor. Bilişsel özellikleri besleyen ve düşünme becerisini arttıran ve eleştiren bakış açısını kuvvetlendiren bu alanımızın bakalım gündelik hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor.

Güneş ile başlamak gerekirse güneşin doğuşundan batışına kadar olan zaman diliminde yer ile yapmış olduğu açılardan bir grafik oluştursak güneşin tam tepede durduğu saat 12 de eğim sıfırdır. Eğimin sıfır olduğu yerde türevinde sıfır olduğunu görürüz.

Bir buz küpünün her kenarı birbirine eşittir. Bu buz küpünün oda sıcaklığında anlık sıcaklık değişimi dediğimiz olay türeve bir örnektir. Buna bir fonksiyon örneği vermek gerekirse f(x)=3x^2dir. Sütün peynire dönüşümü, sütün yoğurt oluşu gibi diğer örneklerde verilebilir türeve. Hatta tencereye koyduğunuz yemeğin zamanla sıcaklığının artması ve kaynaması da türeve bir örnektir. Çünkü buda anlık bir değişim olarak nitelendirilir. Son bir örnek vermek gerekirse de bir arabanın yolda hareket halinde hız değişimi varsa yani anlık değişim söz konusuysa türevinin de var olduğunun kanıtıdır. Eğer bu hareket halinde ki araç sabit bir hızla seyahat ediyorsa ivmesi 0 demektir. İvmesi 0 olan aracın türevi de 0 olur. Bu ve buna benzer günlük hayattan bir çok örnek verilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir