Türk Yapımı 7 Aksiyon Filmi

Türk Yapımı 7 Aksiyon Filmi

Diziler - Filmler Abdullah Ergün 198 Okunma
  1. Fetih 1453

Fetih 1453, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethini konu alan, Ulubatlı Hasan’ın hikâyesi merkezli kurgulanan bir filmdir. Yönetmenliğini Faruk Aksoy’un gerçekleştirdiği filmin başrolünde Devrim Erin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest gibi isimler oynuyor. Film,  18.200.000$’lık bütçesi ile en çok bütçeye sahip Türk filmlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Gösterime girdiği gün 300.000 civarında biletli seyirci tarafından izlenmiştir. Türkiye’de 6 milyondan fazla izlenen ilk film olmuştur. Film bütçesine göre acemilikleri ile ve bazı basitlikleri ile eleştirilse de Türkiye’de en çok izlenen filmlerden bir tanesi olmayı başarmıştır. “Fetih 1453” toplamda, 32.581.263$ hasılat yapmıştır.

Fetih 1453


  1. Son Mektup

Osmanlının ilk pilotlarından Salih Yüzbaşı, eşini kızının doğumu sırasında kaybetmiştir. 1915’te İngilizler donanmayla saldırıya başlayınca, Salih Yüzbaşı kızını annesinin yanına bırakarak, ilk uçaklardan birisiyle Çanakkale’ye doğru yolculuğa çıkar… Film kurgusunda düşünülen incelikler, Çanakkale Savaşı’nın hava alanındaki unsurlarına yer verilmesi, başarı çekimler, yerinde yapılmış makyajlar ile Son Mektup, film olması açısından son derece olumlu yorumlar almıştı. 2015 yılında gösterime giren film, 136 dakika.

Son Mektup


  1. New York’ta Beş Minare

Mahsun Kırmızıgül yönetmenliğinde yapılan film İslam düşmanlığına değiniyor. Kırmızı bültenle aranan radikal bir dinci teşkilatın lideri yakalanır. Onu almak için gelen 2 polisin yaşadıklarının ele alındığı filmde, cemaat mensuplarının ülkücülerden yardım istediği sahnenin bir yere bağlanmaması başta olmak üzere pek çok yan hikayenin sonuca bağlanmaması, öykünün derinlemesine işlenmemiş olması gibi sebeplerle eleştirilmektedir. Kasım 2010’da gösterime giren filmde yer alan oyuncular; Haluk Bilginer, Mahsun Kırmızıgül, Mustafa Sandal, Robert Patrick, Gina Gershon ve Danny Glover.

New York'ta Beş Minare


  1. İtirazım Var

Eski boksör olan imam Selman Bulut’un hikayesi anlatılmaktadır. İmamlık yaptığı camide gerçekleşen cinayet üzerinde polisinin yeterince durmaması üzerine cinayeti aydınlatmak için çalışmaya başlayan Selman Bulut, yani Leyla ile Mecnun’daki İsmail abi, farklı bir karakterle karşımıza çıkıyor olsa da hemen kendisine alıştırıyor. Farklı bir olay döngüsü ve çekimleri ile Onur Ünlü tarafından yönetilen filmin oyunculukları da son derece güzel yorumlar almıştı. 114 dakika süren filmde Serkan Keskin’in yanı sıra Hazal Kaya, Öner Erkan, Büşra Pekin ve Özgür Çevik de rol alıyor.

İtirazım Var


  1. Kabadayı

Ali Osman gayrı meşru koşturmaktadır. Fakat eski kabadayılardan olduğu için bir takım etik ilkeleri de bulunmaktadır. Öbür tarafta ise genç ve heyecanlı bir karakter olan ve gayrı meşruda adını duyurmak isteyen Devran yer alıyor. Şener Şen ve Kenan İmirzalıoğlu’nun oynadığı ve 140 dakika süren film, 15.334.881 Türk Lirası hasılat taptı.

Kabadayı


  1. Kurtlar Vadisi Gladio

Ana kurgu olarak bir Türk istihbaratçısının, İskender Büyük olarak bildiğimiz Musa Uzunlar’ın yıllarca hizmet ettiği Gladio ile hesaplaşmasını konu alan ve Kurtlar Vadisi Irak’tan sonra gösterime giren film, 4.7 milyon $ hasılat yaptı.

Kurtlar Vadisi Gladio


  1. Dadaş

Devlet içerisinde önemli konumda görevli memur olan Dadaş, Devlet-Mafya hesaplaşmasında mafyanın hedefi haline gelir. Ailesi ve kendisi hedefe alının Dadaş, bir olayda yaralanır ve ailesini de kaybeder. Bu olaydan sonra Çeçenistan’a giden Dadaş’ın hikâyesinin ele alındığı filmin gösterime giriş tarihi 13 Mayıs 2016.

Dadaş


  1. Karaoğlan

Anadolu’yu istila eden Moğollara karşı Türk Beyliklerini birleştirmek isteyen Anadolu Türklüğü, Altın Orda Devleti’nden de birleşmek için onay almıştır. Ancak bu çalışmalardan Moğolların haberdar olmasını ve kurulacak birliği baltalamak için Çisem Hatun’u öldürmek istemesini konu alan filmde; Bayırgülü, Baybora, Balaban, Çalık gibi karakterlerin mücadelesi yer alıyor. Ocak 2013’te gösterime giren ve Kudret Sabancı’nın yönetmenliğini yaptığı aksiyon, komedi ve tarih içerikli filmde sık sık Orta Asya Türk müziklerini duymak da mümkün. 12.000.000 TL bütçe ile çekilen filmin hasılatı 1.130.609 TL.

Karaoğlan

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir