Türkiye’deki Teknik Üniversite ve Sıralamaları

Türkiye’deki Teknik Üniversite ve Sıralamaları

Listeler erkut 47 Okunma

Ülkemiz Teknik üniversite konusunda çok fazla zengin değil ve bu konuda yetersiz olduğumuzu düşünmek hadsizliğine gireceğim ama yine de hali hazırda ülkemizde bulunan teknik üniversitelerin kaliteleri de azımsanacak bir nitelikte değildir. Ülkemizde bulunan 9 Teknik üniversitesi de Ülkemizde de Dünyada da büyük işler yapıyor ve kalitelerini korumaya devam ediyorlar. Bu Üniversiteler; İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi(Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü), Bursa Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, İzmir Teknik Üniversitesi(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü). Bu üniversitelerimizin aralarında ki başarı sıralamasına bakalım.  Tabi ki bu sıralama, öğrencilerin üniversiteye girerlerken kaç puanla girdiklerinin ve en yüksek puanlarla alım yapan bir sıralamadır. Yani İskenderun Teknik Üniversitesinde okuyan öğrencilerinden 4 tam puan yapabilen öğrenci sayısı Erzurum Teknik Üniversitesinden fazla olması, İskenderun Teknik Üniversitesinin daha başarılı olduğu anlamına gelmez. En iyiden, biraz daha az iyiye doğru bir sıralama yapalım.

İlk sırada elbette Orta Doğu Teknik Üniversitesi bulunmaktadır. Zamanında dünya sıralamasında bile ilk üçe girmiş olan bu üniversitemize öğrencilerin giriş yapabilmeleri için en az ilk 5 bin sıralamasında olmaları gerekmektedir. Bu üniversitemiz, Ülkemizin başkenti Ankara’da bulunmaktadır.

İkinci sırada ise Ülkemizin en kalabalık şehri olan İstanbul da bulunan İstanbul Teknik Üniversitesidir. Puanları oldukça yüksek olan bu okulumuza girmekte ODTÜ ye girmek kadar zordur.

Üçüncü sırada yine İstanbul şehrimizde bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi bulunmaktadır. Son dönemlerde puanlarında düşüşler yaşanmış olsa da bu düşüşler bu okula girebilmeyi kolaylaştırmamıştır.

Dördüncü sırada ise başta bir Enstitü olarak eğitimine başlayan bu okulumuz 2014 yılında Teknik üniversite olmuştur ve her geçen yıl başarılarını arttırmış ve kendini seçili üniversiteler arasına koymayı başarmıştır.

Beşinci sırada bulunan İzmir Teknik Üniversitesi de Gebze Teknik Üniversitesiyle aynı yılda açılmıştır fakat puanları Gebze’ninkinden daha düşük olduğundan beşinci sırada yer almakta.

Altıncı Üniversitemiz olan Karadeniz Teknik Üniversitesi ülkemizin en eski okullarındandır. Adnan Menderes tarafından açılan bu üniversite oldukça başarılı bir okuldur.

Yedinci sırada bulunan Bursa Teknik Üniversitesinin bu sırada olmasının sebebi henüz yeni bir üniversite olmasıdır.

Sekizinci sırada bulunan Erzurum Teknik Üniversitesi de Bursa Teknik Üniversitesiyle aynı zamanda açılmıştır.

Dokuzuncu ve son Teknik Üniversitemiz İskenderun Teknik Üniversitesi Eğitimlerine 2015 yılında başlamış ve oldukça yeni bir üniversite olmasından dolayı bu sıralamada bulunmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir