Türkiye’nin Diğer Ülkelere Göre Saat Farkları

Türkiye’nin Diğer Ülkelere Göre Saat Farkları

Genel Kültür erkut 115 Okunma

Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki saat farkları hakkında ne kadar bilginiz var? Saat farkını bilsem ne olacak, ne işime yarayacak diye düşünmeyin. Saat farkları hakkında bilgi sahibi olmak pek çok açıdan işinize yarayacak ve gerek sosyal gerekse iş hayatında size büyük avantajlar sağlayacaktır.

Saat Farklarını Bilmek Ne İşimize Yarar?

Saat farklarını bilmek özellikle yurt dışı ülkeler ile sıkı ilişkiler içinde olan kişiler açısından oldukça işe yarar bir bilgi birikimi olarak düşünülebilir. Diyelim ki bir yakınınız ya da akrabanız yurt dışında yaşıyor. Bu durumda elbette onunla belli zamanlarda konuşmanız ve ondan haber almanız gerekiyor. İşte bu durumda yakınınızı ya da akrabanızı arayacağınız saati belirlemeniz açısından saat farkları hakkında bilgi sahibi olmanız önem arz ediyor. Zira bazen ülkemizde sabah iken başka bir yurt dışı ülkesinde gece yarısı olabiliyor. Yani gece yarısı arayarak karşınızdaki kişiyi endişelendirmemek ya da uykusundan kaldırıp rahatsız etmemek gibi nedenlerden ötürü saat farkını bilmek işinize yarayacaktır.

Yahut diyelim ki bir yabancı firma ile iş yapıyorsunuz. Bu durumda elbette iş durumlarını konuşmak, görüşmeleri ayarlamak ve gidişat ile ilgili bilgi sahibi olmak gibi konular yönünden firmanın sahipleri ile belirli görüşmeler ve konuşmalar yapmanız gerekecektir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da iş hayatındaki itibarınız ve çalışma zamanlarınız açısından ülkeler arası saat farkları nedir bilmek size büyük bir kolaylık sağlayacak ve işlerinizi ve plan-program ayarlamanızı saat farkını göz önünde bulundurarak yapmanızı sağlayacaktır.

Türkiye İle Diğer Ülkeler Arasındaki Saat Farkları Listesi

Amerika ile Türkiye arasındaki saat farkı Amerika’nın bölgelerine göre değişiklik göstermekte ve bölgelere göre bir iki saat civarında oynamalar olabilmektedir.

Amerika doğu bölgesi ile ülkemiz arasında 7 saat fark vardır ve Amerika doğu bölgesinin saati ülkemizin saatinden 7 saat geridedir. Amerika orta bölgesi ile ülkemiz arasında 8 saat fark vardır ve Amerika orta bölgesinin saati ülkemiz saatinden 8 saat geridedir. Amerika batı yani diğer adıyla hawaii bölgesi ile ülkemiz arasında 12 saatlik bir zaman farkı vardır ve Amerika batı (hawaii) bölgesi saati ülkemizin saatinden 12 saat geridedir. Amerika pasifik bölgesi ile ülkemiz arasında 10 saat zaman farkı vardır ve Amerika pasifik bölgesi saati ülkemiz saatinden 10 saat geridedir. Amerika (ABD) alaska bölgesi ile ülkemiz arasında 11 saatlik bir zaman farkı vardır ve ABD alaska bölgesi saati ülkemiz saatinden 11 saat geridedir.

Afganistan, Azerbaycan ile ülkemiz arasında 2,5 saat yani 2 saat 30 dakikalık bir zaman farkı vardır ve ülkemiz saatinden 2 saat 30 dakika ileridedir.

Almanya, Angola, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Cezayir, Danimarka, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya ile ülkemiz arasında 1 saatlik zaman farkı vardır ve ülkemiz saatinden 1 saat geridedir.

Arjantin ve Brezilya ile Türkiye arasındaki saat farkı 5 saattir ve ülkemiz saatinden 5 saat geridedir.

Avustralya, Güney Kore ile ülkemiz arasında 7 saatlik zaman farkı vardır ve Avustralya ülkesinin saati ülkemiz saatinden 7 saat ileridedir.

Bahama, Ekvator ile ülkemiz arasında 7 saatlik bir zaman farkı mevcut olup ülkemiz saatinden 7 saat geridedir.

Bangladeş ile ülkemiz arasında 4 saatlik bir zaman farkı mevcut olup Bangladeş saati ülkemiz saatinden 4 saat ileridedir.

Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ile ülkemiz arasında 2 saatlik bir zaman farkı mevcut olup ülkemiz saatinden 2 saat geridedir.

Çin, Endonezya, Filipinler ile ülkemiz arasında 6 saatlik bir zaman farkı mevcut olup ülkemiz saatinden 6 saat ileridedir.

Ermenistan, Gürcistan, Irak ile ülkemiz arasında 1 saatlik bir zaman farkı mevcut olup ülkemiz saatinden 1 saat ileridedir.

İran ile ülkemiz arasında 1,5 saatlik bir zaman farkı mevcut olup ülkemiz saatinden 1,5 saat ileridedir.

Ülkemiz İle Saat Farkı Olmayan Ülkeler Hangileridir?

Beyaz Rusya, Bulgaristan, Estonya, Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail, Kıbrıs, Mısır, Mozambik, Moldova, Romanya, Ürdün, Yunanistan, Zambiya ve Zimbabve ülkeleri ile Türkiye arasında saat farkı yoktur.

Ülkelerin bize göre doğuda ya da batıda yer alması ülkeler arası ileri veya geri saat farkı oluşması üzerinde etkilidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir