Ülkemizde Yerli ve Yabancı Film(Sinema) Yayını Yapan Kanallar

Ülkemizde Yerli ve Yabancı Film(Sinema) Yayını Yapan Kanallar

Diziler - Filmler Abdullah Ergün 14.178 Okunma

Film Kanalları

Ülkemizde pek çok platformdan ve uydudan izlenebilen şifresiz ve tamamen ücretsiz birçok film kanalı bulunmaktadır. Bu sinema kanalları genellikle aldıkların reklamları ile gelirlerini sağlamaktadır. Genelde online satış üzerine olan bu reklamlar bazı kanallarda normal boyutlarda olsa da bazı kanallarda rahatsız edici seviyededir. Filmin tam ortasında 1 saate yakın online satış reklamı veren televizyon kanalları olduğu gibi bunu makul seviyelerde tutan televizyon kanalları da mevcuttur. Bu reklamlardan gelen gelir ile yerli ve yabancı sinema filmlerini ücretsiz olarak yayınlayan bu kanallar günümüzde epeyce rağbet görmektedir.

Bunların yanı sıra ücretli yayın platformları da mevcuttur. Ücretli platformlarda da birçok sinema kanalı mevcuttur. Genelde üyelik esasına dayanan bu paralı platformlarda seç öde izle seçeneği de sıklıkla kullanılmaktadır. Ücretli veya ücretsiz seçenekleri tercih etmek kendi zevkinize kalmıştır. Kısa bir araştırma yaptıktan sonra zevkinize uygun olan yayınları tercih edebilirsiniz.

Fil TV

Fil TV, 18 Nisan 2014 tarihinde test yayınına başlamış olup 2 Mayıs 2014 tarihinde test yayını bitirerek düzenli yayına başlamıştır. Fil TV, Oflaz Medya Grubuna ait film ve dizi yayınlayan bir kanaldır. Adını Oflaz Medya Grubu’nun kurduğu ve sahibi olduğu filbox adlı platformdan almaktadır. D – Smart, filbox, Vodafone TV, Turkcell TV gibi ücretli platformlarda şifresiz yayın yapmasının yanı sıra Türksat 4A uydusunda da şifresiz olarak yayın yapmaktadır. Fil TV, Hayat Meselesi, umutlar, İki Kara Umutlar, Olduğum Bayram O gibi dizilerin yanı sıra birçok yerli ve yabancı filmleri de izleyicilerine ücretsiz olarak sunmaktadır. Fil Tv izleyebilmek için aşağıdaki frekansları uydu alıcı cihazınıza girmeniz gerekmektedir.

 

Uydu: Türksat 4A

Frekans: 11775Mhz

Sembol Oranı: 27500

Polarizasyon: V (Dikey)

FEC: 3/4

TV 4

Yayın hayatına 10 Mayıs 2010 tarihinde Karamel TV ismiyle başlayan Star Medya Grubu tarafından kurulan bir kanal olan TV 4 Ep Tv’nin frekansları kullanılarak kurulan bir kanaldır. Genellik kadın ve çocuk temalı bir kanal olan TV 4 genellikle çizgi film ve gençlik dizileri yayınlamaktadır. Bunların yanı sıra yabancı filmleri de izleyicilerin beğenisine sunmaktadır. TV 4 frekansları aşağıdaki gibidir

Frekans: 12679

Sembol Oranı: 8888

Polarizasyon: V (Dikey)

FEC: 3/4

Action Box Euro, Turkbox Euro, Extreme Spor, Aile Box Euro:

Action Box Euro kanalı ve onun bünyesinden bulunan Turkbox Euro, Extreme Spor, Aile Box Euro adlı kanallar gün boyu duraksamadan filmler yayınlanmaktadır. Bu kanallarda yayınlanan filmler tek çok kişi tarafından izlenilmekte ve  beğenilmektedir. Action Box bünyesindeki bu kanallar sağlam bir izleyici potansiyelini yakalamıştır. Action Box Euro kanalı ve onun bünyesinden bulunan Turkbox Euro, Extreme Spor, Aile Box Euro adlı kanalları izleyebilmek için aşağıdaki frekansları uydu alıcı cihazınıza girmeniz gerekmektedir.

 

Türksat 4A

Frekans = 12685

Polarizasyon = H

Sembol oranı = 30000

Türksat 4A

Frekans = 12685

Polarizasyon = H

Sembol oranı = 30000

Süper Film TV

Yayın hayatına süper Pop TV olarak başlayan kanal daha sonra Süper Film TV adını alarak yayın hayatına devam etmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve yabancı film yayınlayarak yayın hayatına devam eden süper film TV adlı kanal boş vakitlerinde eski filmleri izlemeyi seven kişilere hitap etmektedir.

Frekans             : 12034 Mhz

Polarizasyon     : Dikey (V)

Sembol Oranı   : 27500

FEC Oranı          : 5/6

 

Fil Box Frekansı

Filbox, Mart 2014 tarihinde kullanıcı testlerine başlamış olup, 6 Haziran 2014 tarihi itibariyle müşteri satışıyla satışa çıkan ve Türksat 4A uydusu üzerinden yayın yapmakta olan ülkemizdeki  dijital platformlardan biridir. Filbox, Oflaz Medya Grubu tarafından kurulmuş olup 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle Sinema TV kanallarının D-Smart platformundan çıkarılması sebebiyle bu kanalların yayını uydu üzerinden yayınlanmamaktadır. Bu olay üzerine olaydan kısa bir süre sonra Oflaz Medya Grubu tarafından hemen yeni bir platform kurma girişimleri başlatılarak filbox kurulmuştur. Filbox yayınlarında Irdeto 2 şifreleme sistemi kullanılmaktadır. Şu anda Filbox dijital platformda Sinema TV, Sinema TV 2, Sinema TV Aile, Sinema TV 1001, Sinema TV Aksiyon, Dizi TV, Trace Urban, Fight Box, Eurosport HD, English Club TV, Discovery Showcase HD, Viasat Nature ve Viasat History (dönüşümlü) Da Vinci Learning, Viasat Explore, Discovery Channel Türkiye, Animal Planet, Discovery Science, RTL kanallarının şifreli ve HD yayınları devam etmekte olup toplamda 20 kanal yayın yapmaktadır. Ayrıca Türksat 4A uydusu üzerinden yayın yapmakta olan yüzlerce şifresiz ve ücretsiz TV kanallarının yayınları Filbox’tan izlenebilmektedir. Filbox uydu paketi içerisinde her türden birçok kanal bulunmaktadır. Dünyaca ünlü kanalları da kapsamaktadır. Sadece bir adet kanal ile sınırlı kalmayan filbox Ücretsiz spor kanalları ve yabancı film kanalları da bulundurmaktadır. Filbox Türksat 4A uydu paketi içerisinde bulunan onlarca kanalı izlemek isterseniz aşağıdaki frekansları uydu alıcı cihazınıza girmeniz gerekmektedir.

 

Uydu: Türksat 4A

Frekans: 11775

Sembol oranı: 27500

Fec değeri: 3/4

Polarizasyon: V (Dikey)

Planet Türk Frekansı

Planet Türk kanalında sürekli eski Türk filmleri Yeşilçam filmleri gün boyu yayınlanmaktadır. Eski filmleri özlem duyan ve Yeşilçam filmlerini seven kişiler tarafından sürekli olarak bu kanal izlenmektedir. Bu gezegende hayat var sloganı ile Kasım 2010 tarihinde yayın hayatına başlayan Planet Türk 24 saat Türk filmi yayınlayan bir kanaldır. Aynı yayın frekansında Planet Mutfak Planet Çocuk ve Planet Pembe olmak üzere üç kanal daha bulunmaktadır. Bu kanallar D – Smart dijital platformunda yayın yapmaktadır. Planet Türk ve frekansındaki kanalları izleyebilmeniz için aşağıdaki frekansları uydu alıcı cihazınıza girmeniz gerekmektedir.

 

Uydu : Türksat 4A

Frekans: 11558

polarizasyon: V dikey

Sembol oranı: 30000

Fec 2/3

 

 

Movie Smart Türk Kanal Frekansları

Movie Smart Türk, D – smart platformunda yayın yapmakta olan Movie Smart Türk, 1 Temmuz 2013 tarihine kadar Smart Sine Türk adıyla yayın yapmıştır. Daha sonra adını Movie Smart Türk olarak değiştiren sinema kanalı şu an sadece d-smart platformunda 11. kanaldan izlenebilmektedir. Movie Smart Türk Doğan Holding bünyesinde yayın yapmakta olup; Max Smart Premium, Movie Smart Gold, Movie Smart Classic, Movie Smart Platin, Dizi Smart Premium, Smart Çocuk, Smart Spor, Kanal D, Tv2 gibi kanallarla aynı frekanslarda yayınlanmaktadır. Movie Smart Türk ve frekansında bulunan diğer tüm kanalları izleyebilmek için aşağıdaki frekansları uydu alıcı cihazınıza girmeniz gerekmektedir.

Uydu: Türksat 4A

Frekans: 11012

Polarizasyon: V dikey

Kapsama: Batı

Sembol Oranı: 30000

Fec 5/6

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi daha birçok yerli ve yabancı film yayını yapan sinema kanalları ve televizyon kanalları bulunmaktadır. Tercihinize ve zevklerinize göre istediğiniz kanalı veya platformu seçebilirsiniz. Eğer film sırasında birden ortaya çıkan ve çok uzun süre devam eden reklamlardan bıkkınlık geldi ise veya bu reklamları beklemek istemiyorsanız size sinema kanalları ve dijital platformdaki kanalları tavsiye ederiz.

Bir diğer konumuz olan yeni açılan üniversiteler başlıklı makalemizi buradan inceleyebilirsiniz

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir