Uluslararası İlişkiler Mezunlarının Yapacağı Meslekler

Uluslararası İlişkiler Mezunlarının Yapacağı Meslekler

Listeler Abdullah Ergün 271 Okunma

“Uluslararası İlişkiler”, Siyaset Biliminin bir dalıdır. Uluslararası sistemdeki aktörlerin ve başta devletlerin, uluslararası alanda diğer devletlerle, bölgelerle, örgütlerle, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla ilişkilerini inceler. Disiplinler arası bir disiplindir.

Uluslararası iktisat, uluslararası politika, uluslararası ekonomi, uluslararası tarih, uluslararası hukuk, uluslararası felsefe, sosyoloji, psikoloji, coğrafya, antropoloji gibi disiplinlerden yararlanır. Küreselleşme, küreselleşmenin insanlara, devletlere etkisi vb. konuları inceler.

Bölümün iş imkanları oldukça fazla olmakla birlikte meslek tanımının tam olarak yapılamıyor olması bir dezavantajdır.

Peki Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olanlar hangi meslekleri yapabilir?

1. Devlet Kurumları ve Uluslararası Kurumlar

Mezuniyet sonrası, Devlette özellikle T.C. Dışişleri Bakanlığı, AB Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, EPDK, Milli İstihbarat Teşkilatı vb. gibi devlet kurumlarında çalışabilecekleri gibi; özel sektörde de görev almaktadırlar. Mezun kişiler aynı zamanda, NATO, UN, OECD, IMF vb. gibi uluslararası örgütlerde ve organizasyonlarda görev yapmaktadırlar.

Son zamanlarda artan danışmanlık şirketlerinde de uluslararası ilişkiler mezunlarını görmekteyiz. Bunların yanında mezunlar, hem ulusal hem de uluslararası sivil toplum örgütlerinde en üst makamlara kadar yükselebilmektedir. Bu kurumlara girmek için KPSS’den ilgili alan türlerin gerekli puanları almak ve kurumların açacakları sınavlardan başarılı sonuçlar almak zorundasınız.

2. İdari  Hakimlik gibi her İİBF’linin olabileceği meslekler

Dış işlerinde meslek/kariyer memuru olup diplomatlığa kadar uzanan bir kariyer sahibi olabilirsiniz. İdari hakim, kaymakam da olabiliyorsunuz.

3. Diplomatlık

Diplomat devletin bir başka ülkede temsilcisi olup kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükumeti ile kendi hükumeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar diğer siyaset bilimi mezunlarının çalıştıkları alanlarda onların yaptıkları görevleri de yapabilirler.

4. Yazarlık

Gazetecilik ve TV kanallarında yorumculuk tercihler arasında olabilir.

5. Özel Sektör

Özel sektörde iş düşünürseniz, dış ticaret başta olmak üzere iş imkanları bulunmaktadır. Devlet kurumlarına geçişte uygulanan gibi sınavlar olmasa da mülakatlardan başarılı bir şekilde çıkmanız gerekiyor.

6. STK’lar

STK’larda, uluslararası örgütlerde, devlet dışı bazı kurumlarda uzmanlık ya da danışmanlık da yapmanız mümkün.

7. Akademisyenlik

Son olarak Akademisyenlik de oldukça iyi bir tercih olacaktır. Yüksek lisans ve doktora gibi programları tamamladıktan sonra öğretim üyesi olabilirsiniz.

Yabancı Dil Önemli

Ancak tüm bunlardan önce 1.Yabancı Dil olarak İngilizceyi halletmeniz son derece önemlidir. 2016 yılındaki siyasi gidişata göre ikinci önemli dil Rusça olacağa benziyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir