Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

Vekaletname İptali Nasıl Yapılır?

Genel Kültür erkut 67 Okunma

Sizlere bu yazımızda ise, vekaletname iptali ile ilgili olarak bilgi vermeye gayret edeceğiz. Bildiğiniz üzere, bir hukuki işlem yapılırken, bazı işlemler vekil üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Bu yüzden de vekalet önemli bir işlemdir. Bu işlemi yapmak için noterler atanmıştır. Bu işlemlerinizi siz de bu yüzden noterler üzerinden yapabilirsiniz. Vekaletname verilirken de belirli sınırlar içerisinde de vekalet verebileceğiniz gibi, aynı zamanda da sizlere vekalet verirken de noterde emin olup olmadığınız sorulmakta ve hukuki süreçleri hakkında bilgi verilmektedir. Bundan sonra sizlerin onayı dahilinde bu vekaletnameler verilmektedir.

Vekaletname Hangi Durumlarda Verilmektedir?

Bu konuda asıl olarak bilmeniz gereken sizin ihtiyaçlarınız durumudur. Yani herhangi bir hukuki süreci takip etmek zor olabilmektedir. Ayrıca, bir iş yeri için muhasebeci vekaletnamesi verilerek muhasebe işlemlerinin takibinin yapılması gerekmektedir. Bunun haricinde, vekaletname verilmesi için bir insan ailesinden birini seçerek hukuki işlemlerde kendi ailesinden birinin yardımına ihtiyaç duyabilir. Bütün bunların yanı sıra, bir kişi yaşlandıktan sonra banka işlemlerinde sıkıntı yaşayabilir bunların takibi ve tamamlanması için de vekaletname verebilmektedir.

Vekaletname Neden İptal Edilir?

Vekaletnamenin verilmesi gibi iptali de normal bir durumdur. Örnek olarak herhangi bir işlemi yapmak için vekaletname vermiş olduğunuz kişi sizlerle çalışıyordur. İşten çıkarma yapmış olabilirsiniz. Bu durumda vekaletnamenin iptali gerekebilir. Ve yahutta bir sıkıntı yaşanmıştır. Devamı yaşanmaması adına böyle bir iptal durumu gerekebilir. Bu yüzden de sizlere şimdi ne yapmanız gerekiyor hepsini anlatalım.

Öncelikli olarak Vekaletname iptali için gerekli belgeler konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu belgeler, 2 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı, pasaport ve ya ehliyet yanınızda olmalıdır. Ayrıca, vekaletnamenizi de yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. İlgili vekaletnamenin sureti de olacaktır. Vekil olan kişinin isim, soy isim ve güncel adres bilgileri ile notere gitmeniz gerekmektedir.

Vekaletname İptal İşlemleri

Öncelikle bilmeniz gerekir ki, sadece sizlerin azletmesi yetmez, nasıl ki bu vekaletnameyi noter aracılığıyla verdiyseniz aynı şekilde de noterden iptal işlemi yapmanız gerekmektedir. Kimi vekaletnameler verilirken, bir süreç olmaktadır. Aksi durumda sizler de işlemlerinizi bu şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca en önemli noktalardan biri de azilname belgesi alınmasıdır.

Bunun için notere bir ödeme yapmanız gerekecektir. Ancak, azilname belgesi sizlerin elinizde bulunacak olan hukuki kaynaktır. Bu yüzden de var olması çok önemlidir. Bu arada azilname aynı zamanda hangi bankalar ve tapu kuruluşları ile ilgiliyse ilgili yerlere de gerekli geri dönüşler yapılarak azilname hakkında bilgiler verilmiş olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir