Video Siteleri İçin Telif Hakkı Mesajları

Video Siteleri İçin Telif Hakkı Mesajları

Diziler - Filmler erkut 78 Okunma

Bilindiği üzere internet ortamında birçok video sitesi bulunmakta ve bunlar da telif hakları için mesajlar yayınlamaktadır. Bu sayede hukuki bir sorumluluk altına girmekten korunabilmektedirler. Eğer bu mesaj yayınlanmaz ve sizler de hukuken illegal bir paylaşımda bulunursanız bu durumda cezalar ile karşı karşıya kalabilmeniz söz konusu olabilecektir. Peki bu konuda ne gibi bir mesaj yayınlamam gerekiyor diye merak ediyorsanız sizler için bu konuyu yazımızda ele alacağız.

Telif Hakkı Mesajları

Başkalarına ait film, fragman, video vb. her türlü içeriğin paylaşılması telif hakkına tabi olmaktadır. Bu kapsamda sizler eğer bu içerikleri paylaşıyorsanız bu durumda hukuki bir mesaj yayınlayarak sorumluluktan kurtulabilirsiniz. Bu kapsamda örnek olarak verecek olursak aşağıdaki tarzlarda mesajlar yayınlamanız yeterli olacaktır.

İlk olarak bir örnek ile başlayalım. 5651 sayılı kanuna göre sitemiz yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. Bu kapsamda sitemizde yayınlanan videolar herkese açık bir şekilde yayınlanan platformlardan alıntılanmıştır. Bu kapsamda sitemiz hukuki olarak kontrol etme yükümlülüğüne sahip değildir. Dolayısıyla videolar ile ilgili bir itirazınız var ise bu durumda mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Eğer belirttiğiniz üzere sıkıntılı bir durum söz konusu ise bu durumda ilgili video en kısa süre içerisinde kaldırılacaktır.

Uyar ve Kaldır

Yukarıda belirtmiş olduğumuz mesaja benzer olarak bir mesajı kendi dilinizde hazırlayabilirsiniz. Bu kapsamda belirtebileceğiniz hususlardan birisi de uyar ve kaldır prensibi olmalıdır. Bu prensibe göre sitenize yüklediğiniz videoları kontrol etme yükümlülüğünüz bulunmamakta ancak video ile ilgili telif hakkı sahibi olan kimse uyardığı zaman da bunu kaldırmanız gerekmektedir. işte mesajınız içerisinde bu konuya da değinerek hukuki sorumluluktan kurtulabilmeniz mümkün olacaktır.

Kanuna Atıfta Bulunma

Yayınlamış olduğunuz mesajlarda en önemli nokta 5651 sayılı kanuna atıfta bulunmaktır. Bu kapsamda adı geçen kanuna göre herhangi bir sorumluluğunuz olmadığını ve uyarmanız halinde de en kısa süre içerisinde değerlendirilmeye alınarak gerekli kaldırma işlemlerinin yapılacağını ifade etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca yazınız içerisinde videoların nasıl temin edildiğine de değinmeniz gerekmektedir. Bu sayede yasal bir işlem yapmış olduğunuzu belirtmiş olacaksınız. Örnek oalrak verecek olursak youtube gibi herkese açık bir platformda paylaşılan bir video hakkında bu tarz bir değerlendirme yapabilirsiniz. Ancak buna rağmen bir ihlal olduğu iddia edilirse en kısa süre içerisinde gerekenin yapılacağı da ifade edilmelidir.

Sonuç Olarak

Yukarıda belirtmiş olduğumuz mesajların temel noktasını sizlerin hukuki sorumluluğunuzun olmadığı yönündedir. Bununla birlikte herhangi bir uyarı yapılması halinde de gerekenin yapılacağını belirtmelisiniz. Bu sisteme ise uyar ve kaldır prensibi adı verilmektedir.

5651 sayılı yasaya göre yer sağlayıcı olarak vazife gören siteniz bu sayede tamamen yasal olarak faaliyet göstermiş olacak ve herhangi bir yasal yaptırım ile karşılaşması da söz konusu olmayacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir