(Videolu Anlatım)Rufus Programı İle USB Belleği Iso Dosyasına Çevirmek

(Videolu Anlatım)Rufus Programı İle USB Belleği Iso Dosyasına Çevirmek

Teknoloji Abdullah Ergün 40 Okunma

Rufus Programı İle USB Belleği İso Dosyasına Çevirmek

Bazı durumlarda bilgisayarınız üzerinden USB ile format atmak istediğinizde sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumun en önemli nedenlerinden birisi ise usb belleğinizin iso uyumlu uzantısı olmamasıdır. Ancak istediğinizde bu durumu düzeltebilir ve belleğinizin uzantısını iso uyumlu hale getirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza format atarken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de usb bellek üzerinden format atmak istediğinizde karşılaşacağınız soruna karşı uzantısını değiştirmek olacaktır. Kısa süre içerisinde yapacağınız işlemler sayesinde istediğiniz gibi uzantının değiştirilmesini sağlayabilir ve destekleyecek şekilde uzantının hazırlanmasıyla format atma işlemini sorunsuz hale getirebilirsiniz.

Rufus Programı İle USB Belleğin Uzantısını Değiştirmek

İlk aşamada öncelikle rufus programı indirmeniz gerekir. Programı ücretsiz olarak indirebilir ve bu şekilde program üzerinden gerekli işlemleri yaparak istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. İnternet üzerinden başlatacaksınız indirme işleminin tamamlanmasının ardından programa erişim sağlayabilirsiniz.

Programı indirdikten sonra usb belleğiniz için kurmanız gerekir. İlk olarak usb belleğinizi bilgisayara takarak işleme başlayın. Adım adım ilerleyerek bu şekilde istenilen işlemin tamamlanması sağlanabilir. Dosya sistemini NTFS olarak seçtikten sonra BİOS ya da UEFI olarak format atılmak istenmesi durumunda varsayılan seçilmesi gerekir. Ardından NTFS seçilmesi ile ayırma birimi boyutunun aynı şekilde seçilmesi gerekir. İşlemlerin seçilmesinin ardından devam edilebilir.

Format atmak istediğiniz Windows dosyasını bir klasör atarak ardından klasörü İSO dosyasına çevirebilirsiniz. Dosyayı iso dosyasına çevirmek için UltralSO programını kullanmanız gerekir. Bu sayede dosyayı çevirdikten sonra işleme dosyayı seçerek devam edebilirsiniz. Dosyayı işleme koyduktan sonra başlat seçeneğini seçerek işlemin başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem uzun süreceğinden beklemek yerine işlemin devam etmesini sağlayarak farklı işlerle ulaşabilirsiniz.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi ise işlemin devam ettiği süre boyunca usb belleğinizi bilgisayardan çekmemeniz gereklidir. Çekmeniz durumunda işlem yarım kalacağından sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. İşlem devam ettiği sırada belleğinizi çekmeniz durumunda bellek kullanılamaz hale gelecektir. İşlemin bitmesinin ardından Bios menüsünde yer alan 1. boot sırasına atılan usb ile bilgisayarın yeniden başlatılması durumunda sorun yaşamadan formatın kendiliğinden atılması sağlanmış olunur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir