Wanna Cry Korunma Yolları Açıklandı!

Wanna Cry Korunma Yolları Açıklandı!

Teknoloji Abdullah Ergün 156 Okunma

Wanna Cry Korunma Yolları Açıklandı!

Özellikle son dönemde ortaya çıkan bilgisayar korsanlarını tarafından hazırlanmış olan WannaCry adını verdikleri fide yazılımı hızla yayılarak 150 ülkede 200 binden fazla kişinin etkilenmesine neden oldu. Türkiye’nin de bu saldırıdan etkilenmekte olan ülkeler arasında yer aldığı açıklandı. Hazırlanan yazılım sızdığı bilgisayarlar içindeki verilerin kilitlenmesine ve bu nedenle de belgelerin yeniden kurulumu için kullanıcıdan ödeme talep edilmesi için kullanılıyor.

Siber saldırıdan kurtulmak veya wanna cry korunma yolları için bilgisayarlarda alınması gereken önlemler nelerdir? Siber saldırı için geliştirilmiş olan yazılım solucan virüs aracılığı ile bilgisayarlara giriyor. Yalnızca Windows işletim sistemine çalışan bilgisayarlar üzerinde etkili oluyor. Saldırının asıl amacı ve kurulumu bireysel bilgisayar kullanıcılarının risk altında olmasına neden oluyor. Saldırıdan kurtulmak için güncelleme, anti-virüs programları ve şüpheli e-maillere dikkat edilmesi gerekiyor.

Siber Saldırıdan Korunmanın Yolları Açıklandı!

Siber saldırıdan korunmak isteyenler için hazırlanmış olan bu yazılıma karşı sisteminizi devamlı olarak güncellemeniz gerekiyor. Bunu uzmanlar özellikle sıklıkla yapmanızı tavsiye ediyor. Ayrıca önemli dosyalarınızı yedeklemeniz olabilecek her türlü soruna karşı bilgisayarınızı korumanız açısından önemlidir.

Uzmanların özellikle uyardığı bir diğer nokta ise e-mail adresinize gelen şüpheli e-mailler oluyor. Güvenmediğiniz şüpheli gördüğünüz e-mailleri açmamanız konusunda uyarıyorlar. Ayrıca şüpheli linklere tıklanmamalı ve güvenli olmayan sitelere giriş yapılmamalı. Bilinmeyen siteleri direk sitenin adını yazarak giriş yapılması gerektiğinden linkler üzerinden giriş yapılmamalıdır. Saldırı olması halinde özellikle fidye taleplerine karşılık verilerek ödeme yapılmaması öneriliyor. Ayrıca güncellenmiş anti-virüs programlarının da kullanılması bu konuda koruyucu olduğu belirtiliyor.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcıların nasıl korunacağını dair bilgi verildi. Özellikle güncellemelerin açık tutulması ve devamlı olarak bilgisayarların güncellenmesinin bu saldırıdan korunmak açısından önemli olduğu vurgulandı. Ayrıca koruma programlarının da cihazlara yüklenmesi gerektiği belirtildi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir