Word’de Arapça Yazıyı Kopyala Yapıştır Yapmak

Word’de Arapça Yazıyı Kopyala Yapıştır Yapmak

Teknoloji erkut 86 Okunma

Artık çağımızda her yer bir ofis haline gelmiş ve bu ofislerde bize en çok fayda sağlayan Office programlarının başında da Microsoft Word gelmektedir. Öğle ki okulda, evde ,işte, sokakta bu programları kullanabilmekteyiz. Yeter ki yanımızda bilgisayar, laptop, tablet yada akıllı telefonlardan biri olsun. Nüfusunun yüzde 95’i Müslüman olan bir ülke olarak karşımıza sürekli Arapça metin ve yazılar çıkmaktadır. Burada karşılaştığımız en büyük sorun bu Arapça metin ve yazıları Microsoft Word dosyasına kopyalamak istediğimizde Arap alfabesinin özelliğinden dolayı tersten kopyalanmaktadır. Bu da bize bir sunum ya da dosya hazırlarken oldukça sorunlar yaşatmaktadır. Burada bunun çözümü bazı metotlar öğrenilecektir.

Microsoft Word Arapça Yazıları Kopyalayabilmek

Microsoft Word Arapça yazılar kopyalayabilmek için 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki; internetten kopyaladığımız Arapça metni Excel dosyasına kopyalayın, daha sonra Excel’den metni tekrar işaretli kopyalayın, kopyaladığınız bu metni tekrar Word dosyasına yapıştırdığınız zaman ortada hiçbir sorun kalmayacaktır. İkinci yöntemi uyguladığınız zaman ise her seferinde ilk yöntemi uygulamak zorunda kalmayacaksınız bir kere yaptıktan sonra sorun tamamen çözülmüş olacaktır. Bu yöntemde ise bilgisayarınıza Arapça dil paketini yükleyip kuracaksınız sonra Denetim Masası öğesinden saat, dil ve bölge yazan sekmeye tıklıyoruz. Sonra dil ekle seçeneğinden Arapçayı ekliyoruz. Son olarak bilgisayarımız kapatıp tekrar açıyoruz ve sorunumuz tamamı ile ortadan kalmış olmaktadır. Özellikle ikinci yöntemi kesin çözüm olduğu ve bir daha sürekli bu sorunla uğraşmamanız için önermekteyiz.

Microsoft Word Kullanarak Yapabileceğimiz İşler

Word programı birçok işlemi otomatik olarak kendisi yapar. Mesela yazılan bilgilere ait içindekiler kısmı, indeks, sayfa numaraları, dipnot bilgileri ve bunun gibi birçok işlemler kolayca ve hızlı bir şekilde hazırlanabilmektedir, yazıda çeşitli yazı tipleri ve fontlar istediğimiz şekilde kullanılabilir, çeşitli sayfa görünümleri oluşturulabilir, kelimeler düzeltilebilir, eş anlamlıları bulunabilir, kelimeler toplu olarak değiştirilebilir,  poster, afiş, davetiye, kitap, tez, gazete, dergi, broşür ve makale yazabilir ve yayınlayabilir, bilgisayara adres kaydetme ve kaydedilen adresler ile mektup birleştirme yapabilir, tablo, grafik ve çizimler yapabilir. Görüldüğü gibi Microsoft Word kullanarak yapabileceğimiz işler hayatımızı ve işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir