Wordde Satırlar Arası Boşlukların Mesafesini Ayarlamak(Videolu)

Wordde Satırlar Arası Boşlukların Mesafesini Ayarlamak(Videolu)

Teknoloji Abdullah Ergün 212 Okunma

Wordde Satırlar Arası Boşlukların Mesafesini Ayarlamak

Word üzerinden yazı hazırlamak isteyenler hazırlayacakları içerikler ve satırlar arası boşluğu ayarlamak konusunda çoğu zaman sıkıntı yaşayabilirler. Özellikle üniversite öğrencilerinden istenen tez gibi özel yazılarda satır arası boşluklarının 1,5 cm olması istenmektedir. Bu nedenle yazı yazacak olanlar Word üzerinden satır boşluğu ayarlama işlemini yaparak istenilen boşluğun oluşmasını sağlayabilirler.

Hazırlanacak olan yazının satır araları Word dosyası için belirlenmiş olan boyutlarda olmaktadır. Bu nedenle özellikle satır boşluğunu değiştirmemesi durumunda belirlenmiş olan boyutlarda satır arası boşluk bırakılmaktadır. Satır arası boşluklarının az olması durumunda nasıl değiştireceğiniz konusunda sistem üzerinden yapacağınız incelemeyle daha detaylı bilgi edebilirsiniz.

Microsoft Word Satır Arası Boşluğu Değiştirme

Hazırlayacağınız yazılarda satır arası boşluğun daha fazla olmasını istediğiniz her durumda özellikle Word belgesi üzerinden yapacağınız işlemler sayesinde kısa süre içerisinde Word satır arası boşluğun değişmesini sağlayabilirsiniz. Hazırlayacağınız yazının içeriğine ve amacına göre özellikle satır arası boşluğunu değiştirmek istediğinizde Word belgesi tarafından önerilen belirlenmiş satır aralığını değiştirebilirsiniz.

Word belgesi üzerinde bulunan giriş sekmesine tıklayarak paragraf yaslama sekmelerinin yanında bulunan satır aralığını ölçülendirme sekmesine tıklayarak işlem yapılabilir. Sekme üzerine tıklaması durumunda açılacak olan mini sayfada farklı cm seçenekleri üzerinden satır aralığı ölçülendirme seçeneği sunulmaktadır. Bu sayede tercih edeceğiniz farklı satır aralıklarıyla hazırlayacağınız yazıların satır aralığı ölçüsünü değiştirebilirsiniz.

Word Belgesinde Özel Satır Aralığı Ayarlama

Word üzerinden belge hazırlayacak olanlar çoğu zaman belirlenmiş sabit satır aralığı ile yazı yazabilirler. Bu durumda çoğu zaman belirlenmiş olan satır aralığı ölçüsü yeterli olduğu gibi özel yazıların hazırlanması durumunda istenilen farklı satır aralıklarıyla yazının hazırlanması gerekebilir. Özellikle üniversite öğrencileri tez hazırlarken bu konuda daha dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir.

Hazırlamış olduğunuz yazının satır aralarını değiştirmek istediğinizde öncelikle yazının tamamını seçmeniz gerekir. Yazının tamamını seçtikten sonra giriş sekmesine tıklayarak açılan bölümde yer alan ölçülendirme sekmesine girilmesi gerekir. Açılacak olan küçük pencere üzerinden farklı ölçülerde belirlenmiş olan satır aralığı seçenekleri tercih edilebilir. Bu sayede dilediğiniz her durumda satır aralığını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir