WordPress Bulanık Resimleri Netleştirme

WordPress Bulanık Resimleri Netleştirme

Genel Kültür Çağrı Sevgi 139 Okunma

WordPress Bulanık Resimleri Netleştirme

WordPress adresinize JPEG formatında resim eklediğiniz zaman otomatik şekilde yeniden boyutlandırılmaktadır. Bu uygulama ile beraber wordpress sitesi üzerine eklemiş olduğunuz resim bulanık şekilde gözükmektedir. Peki, wordpress bulanık resimleri netleştirme nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını sizde yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

İnternet üzerinde bulunan kodları kullanarak WordPress adresi üzerinden admin paneline giriş yaptıkran hemen sonra görünüm – düzenleyici – functions.php dosyası içerisine eklediğiniz zaman yeniden boyutlandırma yapılmaktadır. Bu kodlar sayesinde adres üzerinde bulanık gözüken resimleri keskin duruma getirerek daha net bir görüntü yakalayabilir ve adresinize ekleyebilirsiniz.

Photoshop Kullanarak Fotoğraf Netleştirme

Fotoğrafları daha fazla keskin duruma getirmenin Sharpen filtrelerinden geçmektedir. Bununla beraber keskinlik için başka bir yol ise High Pass filtresi olarak yer almaktadır. Keskinleştirmek istediğiniz herhangi bir fotoğrafı açtıktan sonra layer’ı çoğaltmaya başlayın. Layer çoğaltma işlemini ise kısa yol tuşlarını kullanarak Ctrl + J ile kolayca yapabilirsiniz. Daha sonra Filter > Other > High Pass filtresini seçebilirsiniz.

Fotoğraf üzerinden radius alanı için sabit bir değer verilmemektedir. Bunun nedeni verilecek olan değer, fotoğrafların kalitesine ve boyut durumlarına göre değişim göstermektedir. Girilecek olan değerlerin, renkleri göstermeyecek seviyelerde bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kopya durumda bulunan ve High Pass efekti uygulanacak olan layer’ın modunu Overlay olarak değiştirmelisiniz.

Google’dan Netleştirme Uygulaması

Dijital ortam üzerinde ya da ve videolarda en sorulan ve çözüme kavuşturulamayan konulardan bir tanesi bulanık fotoğrafları netleştirme sorunudur. Çekmiş olduğunuz eski fotoğraflarınız, çözünürlük durumu düşük olan resimler ile beraber bulanık görseller bu problemlerin ana kaynağıdır.

Bulanık ve çözünürlük durumları düşük bulunan görselleri netleştirebilme hayal gibi görünse de Google’ın bu konuda ciddi bir çalışması olduğunu geçtiğimiz günlerde açıkladı. Google sayesinde artık fotoğraflarınız daha net durumda gözükebilecek.

Yepyeni Teknoloji

Geliştirilecek olan algoritma sayesinde fotoğraf durumunun daha keskin hale getirilecek. Google firmasının yeni geliştirmiş olduğu bir algoritma sayesinde, düşük çözünürlükte yer alan ve bulanık görüntüler daha kolay düzenlenebilecek. Kalitesiz ve bulanık çekilmiş olan fotoğraflarınız bu algoritma sayesinde daha kolay düzenlenecek.

Bu algoritma ile ilgili olarak en fazla merak edilen konuların başında uygulamanın nasıl işleyeceğidir. Suçlu tespit etmeden yıllar öncesinde kalan fotoğrafların netleştirilmesine kadar oldukça geniş bir alanda kullanılacağı düşünülen bu algoritmanın çalışma şekli fotoğrafların daha fazla pikselli duruma gelmesidir. Her bir pikselin etrafına gelecek olan muhtemel renk kodları bu algoritmalar kullanılarak tahmin edilerek çözünürlük kalitesi yükseltilebilecek.

Bu algoritmalar düşük çözünürlüklü yer alan görseller, sembol ya da objenin belirginleşebileceği ölçütte iyi duruma getirilecek.

İkinci aşamada ise “öncü ağ” adı verilen teknoloji kullanılacak. Düşük çözünürlükte yer alan fotoğrafları doldurabilmek için yüksek çözünürlüğü bulunan fotoğraflardaki ayrıntılar kullanılmaktadır. İşlem içerisinde her iki sinir ağı sürecinden geçecek olan görüntüler, orijinal görüntünün en iyi durumunu yapabilmek için bir araya geliyor.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir