WordPress İçin En Başarılı Cache Eklentileri

WordPress İçin En Başarılı Cache Eklentileri

Teknoloji Çağrı Sevgi 61 Okunma

WordPress İçin En Başarılı Cache Eklentileri

Öncelikle kısaca cachenin ne olduğundan bahsedelim. Mesela bir bloğunuz var diyelim. Buraya bir ziyaretçi geldiğinde WordPress gerekli php kodlarını çalıştırarak ziyaretçiye HTML olarak gönderecektir. Bu iş zaman alan bir iştir ve sayfanın geç açılmasına sebep olur. Bir de WordPress bunu her gelen ziyaretçi için ayrı ayrı yaparsa ciddi bir zaman kaybıdır. Üstelik blog için oluşturulan her HTML aynıdır. Yani gereksiz yere zaman kaybı olacaktır.

Bunun yerine WordPress oluşturduğu HTML’yi saklasa ve her gelen ziyaretçiye anında verse daha iyi olmaz mı. İşte bunu cache eklentileri ile yapabilmeniz mümkün. Bu durumda da sunucuya binecek yük azalacaktır. Bakalım bunu yapabileceğimiz en iyi WordPressCache eklentileri nelermiş.

WpSuperCache

En fazla kullanıcısı olan 2. Cache eklentisidir. 900.000’den fazla sitede bu eklenti tercih edilmektedir. Ancak bu işte yeni olanlara pek hitap etmeyen bir eklenti. Çünkü hem arayüzü çok karışık hem de yapılması gereken onlarca ayar var. Bu kadar çok tercih edilmesinde ise ince ayarlar yapabilme olanağı olması etkili oluyor.

Zencache (QuickCache)

Bu eklentinin en güzel yanı ise kullanımının çok basit olması. İki farklı sürümü olan bu eklentinin toplamada 100.000’den fazla kullanıcısı var. bu eklentide çok fazla ayar yok ama ayarlara da gerek yok. Çünkü hiçbir ayar yapmadan eklentiyi aktif hale getirmeniz bile çok iyi sonuç veriyor. Zaten eklentide kolay anlaşılır metinlerle açıklamalar yapılarak kullanıcı yönlendiriliyor. Bu yüzden herkes tarafından kolaylıkla kullanmak mümkünken, istenmeyen sorunlarla da karşılaşmıyorsunuz.

Ücretsiz versiyonum çoğu kişi için yeterli ama daha çok özellik ve daha çok ayar istiyorsanız da Pro sürümü mevcut. bu sürümü 3 yıllık üyelik ile satın almanız mümkün.

HyperCache

En popüler cache eklentileri listesinden biri de bu. Kurulum sonrası küçük ayalar dışında pe uğraşmayan ve kullanımı rahat olan bir eklenti.

WpFastestCache

En yeni cache eklentilerinden birisi. Güzel bir çıkış yakalayan eklenti 450.000 üzeri indirme sayısı ve 50.000 aktif kullanıcıya sahip. Kullanımı gerçekten çok kolay ve arayüzü de güzel tasarlanmış. İsterseniz kullanıcıya pro sürümü de sunulmuş.

WpRocket

Kullananların gerçekten memnun olduğu ancak ücretli olması sebebiyle pek fazla tercih edilmeyen bir eklenti olmasına rağmen 20.000 yakın kullanıcısı var. Ücretli bir eklenti olması nedeniyle bu rakam çok çok iyi. Bu eklenti ile WordPress performansını arttıracak her şey elinizin altında.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir