WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Teknoloji Çağrı Sevgi 57 Okunma

WordPress Tema Türkçeleştirme Nasıl Yapılır?

Birçok soruya yanıt verdiğimiz gibi WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır? Sorunuza da cevap vererek sizleri bilgi sahibi yapmayı amaçladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Size bu yazımızda dünyanın en büyük blog sistemlerinden olan WordPress hakkında bilgi vereceğiz ve wordpress tema Türkçeleştirme hakkında bilgi vereceğiz.

WordPress Nedir?

Açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılan WordPress dünyanın en büyük blog sitelerinden birisidir. WordPress kullanarak kendi sunucunuza kurulum yapmanızı, sitenizi yayınlamanızı ve sitenize içerik eklemenizi kolaylaştırabilirsiniz. WordPress açık kaynaklı bir blog sitesi olduğu için dünyanın her yerinden isteyen herkesin katkıda bulunmasına ve faydalanmasına da açıktır. Topluluk tarafından kullanılan ve yine topluluk için geliştirilmesi ve desteklenmesi amaçlanan sistem gün geçtikçe daha kullanışlı ve daha sağlam hale gelmektedir.

WordPressi tanımak ve kullanmak istiyorsanız öncelikle wordpress Türkiye sayfasını biraz araştırmanızı tavsiye ediyoruz.Wordpressin daha iyi anlaşılması ve kullanımının kolaylaşması için Türkçe sayfasını yani WordPress Türkiye’yi 2005 yılının mayıs ayında genç bir arkadaş grubu tasarlamış ve hizmetinize sunmuştur. WordPress Türkiye sayfasını ziyaret edip, araştırarak wordpress hakkında bilgi sahibi olursunuz ve kullanıp kullanmayacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

Şimdi wordpress kullanımında karşımıza en çok çıkan sorun olan WordPress tema Türkçeleştirme konusu için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress kullanıcıları için bazen büyük sıkıntılar doğuran hadise şüphesiz ki dil hadisesidir. WordPress de birçok eklenti ve temanın Türkçe olması, kurulumunda Türkçe seçeneğinin bulunmasına rağmen yine de zaman zaman bazı kısımların İngilizce olması zorluk çekmenize sebep olabilir. Yazımızda WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır sorunuza cevap vermeye ve bu konudaki mağduriyetinizi gidermek için sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

WordPress Tema Türkçeleştirme Eklentileri

WordPress tema Türkçeleştirme işlemi için POedit adında yazılımlar mevcuttur. Ancak bu yazılımlardan faydalanabilmek için dil dosyalarını bilgisayarınıza indirmek ve yeni bir düzenleme yaparak tekrar yüklemeniz gerekebilir. Tema Türkçeleştirme işi zaman zaman kabusa dönüşebilmektedir. Bu yüzden öncelikli olarak sabırlı olmamız gerekmektedir.

WordPress tema Türkçeleştirme işlemini yapabilmemiz için öncelikle eklentinin dil dosyalarına ihtiyaç duyduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu dil dosyaları “.po” ve “.mo” olur. Çeviri destekleyen bazı eklentiler için “.pot” uzantılı çeşitli dosyalarda mevcuttur. Sistemde uzantılı dosyalar dil isimleriyle anılır. Çeviri şablonları ise eklenti veya temanın ismiyle adlandırılırlar.

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabına ulaşabilmek istiyorsak öncelikle wordpress ve bilgisayar kullanımına hakim olmamız, sabırlı olmamız ve bazı programlardan faydalanmamız gerekiyor. WordPress eklentilerinden olan ve tema Türkçeleştirme işleminize yardımcı olacak olan LocoTranslate sizlere çeviri konusunda çok iyi bir şekilde yardımcı olacaktır. Loca Translate eklentisi ister tema olsun isterse de eklenti olsun bütün WordPress çevirilerinizde size oldukça kolay ve doğru bir şekilde hizmet edecektir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir