Yapay Sinir Ağları

Yapay Sinir Ağları

Teknoloji erkut 54 Okunma

Yapay zeka veya yapay sinir ağları olarak tanımlanan kavramlar şöyle açıklanır: Makinelere insanlar gibi düşünme yetisi verilir ve bununla birlikte karar verme, karşılaştırma ve analiz etme fonksiyonları da verilmiştir. Bu işin fikir babası olarak İngiliz kökenli matematikçi ve bilgisayar bilimci Alan Mathison Turin’dir.

Hatta ünlü olan Turing testi de Turing’den gelmektedir. Turing aynı zamanda ikinci Dünya Savaşı’nda Arthur Scherbius’un Enigma’sını kırmıştır. Turing testi ile makinelerinde insanlar gibi düşünmesinin man tıklı olup olmadığını ortaya koyan bir testtir. Turing testine istinaden makine gönüllü bir kişi ile birlikte sorgulayıcının görüş alanı dışında bir yerde saklanmaktadır.

Sorgulayıcı adından da belli olacağı üzere yalnızca soru sorarak hangisinin makine hangisinin ise insan olduğunu anlamaya çalışan kişidir. Sorulan sorular doğrultusunda ses gizlenir ve yanıtlar bir ekranda gösterilir. Sorgulayıcı gizlenen gönüllü kişi ve makineye dair hiçbir bilgiye sahip değildir. Yalnızca soru sorar ve aldığı cevaplar doğrultusunda makine ve insanı ayırt etmeye çalışır.

Sorgulayıcı eğer Turing testinde insanı makineden ayırt edemez ise testten geçmiş sayılmaz. Dolayısıyla makinenin insan gibi düşünebileceğinin mantıklı olduğuna kanaat getirilir. Yapay sinir ağları insan beynini aynen taklit eder ve bu şekilde yeni bir sistem oluşturmaya çalışır.

Yapay Zeka Nasıl Oluşur?

İnsan beyninde biyolojik sinir hücrelerinin yapısı temel alınarak yapay sinir ağlarından yapay zeka oluşumu sağlanır. Yapay sinir ağları tıpkı insan beyninde olduğu gibi öğrenme ve öğrenilen bilgiler doğrultusunda karar verme mekanizmasına sahip olur. Yine insan beyni baz alınarak nöron bağlantıları birbirine hiyerarşik olarak düzenlenmiştir.

Proses yapay sinir hücreleri elemanı olarak adlandırılan bir kavramdır. Her proses elemanının beş farklı birimi olur. Yapay zekada girdiler G1, G2, G3,… GN şeklinde gösterilir. A1, A2, A3…AN olarak da ağırlıklar şekillenir. Böylece yapay sinir hücresine gelen bilgi bu şekilde etki gösterir.

NET kavramı bir sinir hücresine gelen net bilgiyi hesaplayan bir kavramdır. NET değerin bulunmasında birden fazla fonksiyonlar kullanılabilir. Aktivasyon işlevi fonksiyonu olan FNET ise net girdileri hesaplar ve üretilmesi istenilen çıktı değerini ortaya koyar.

Makine Düşünür Mü?

İnsan beyninde çok sayıda hücre olduğu bilinen bir gerçektir. Google şirketi olan DeEP Mind yapay zeka yazılımı olan Alphago ile Avrupa Şampiyonu Fan Hui’ye ciddi bir fark attı. Buradan da hareketle makine düşünür mü sorusuna aslında düşünebilir yanıtı verilebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir