Yara İzi Nasıl Geçer?

Yara İzi Nasıl Geçer?

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 104 Okunma

Ciltte oluşan yara, yanık, kesik izlerinin doğal yöntem ve teknikler ile geçirmek mümkündür.  Bu izler fizyolojik ve psikolojik olarak bireyleri etkileyebilir. Yöntemleri uygularken belli bir zaman diliminde düzenli uygulanması gerekir ki yara izlerinin geçmesi sağlansın. Ayrıca yara derinlikleri, cilt tipleri kişiden kişiye farklılık göstermekte bu yöntemleri kullanmadan mutlaka bir hekime danışmakta fayda vardır. Bu tür yaralar için tedavi yöntemleri de olup doktorlardan yardım alabilirsiniz. Böylelikle hem güvenilir bir şekilde tedavi görmüş olursunuz hem de yara izleri, çiziklerden kurtulabilirsiniz. Uygulanan yöntemde herhangi bir reaksiyon ile karşılaşılırsa da hemen bu yöntemi bırakmalı ve bir daha denenmemelidir; çünkü bir kişiye iyi gelen bir yöntem başka bir kişiye iyi gelmeyebilir, kullanılan ürün kişiye alerji yapabilir.


Limon Tedavisi:

Limon Tedavisi

Bu yöntemi hassas cilt tipine sahip olanlar ve özellikle yüz bölgesinde hassasiyete sahip kişiler uygulamamalıdır. Bunun haricinde limon tedavisi etkili bir yöntemdir.  Limon tedavisi öncesi yara iyice temizlenmelidir. Limon suyuna ilave olarak kaynatılmış soğuk su ilave edin. Bu karışımı yara olan bölgeye nazik dokunuşlarla pamuk yardımı ile masaj yapın ve 5-7 dakika arasında bekletip durulayın. Bu tedaviden sonra dışarı çıkmamaya ya da çıkacaksanız güneş koruma kremi kullanmaya özen göstermelisiniz çünkü ciltte limon suyu kullanımı hassasiyeti artıracaktır. Ayrıca cilt renginin açılmasında da limon kullanılmaktadır.


Soğan Tedavisi:

Soğan Tedavisi

Sofra tuzu, sıvı sabun ve küçük küpler halinde doğranmış soğanları bir kapa koyup karıştırın. Bu kabı içi sıcak su dolu olan bir başka kaba koyun ve 15-20 dakika bekletin. Daha sonra buz dolu bir başka kaba karşımı koyun ve yine 15-20 dakika bekletin. Elde edilen karışımı blenderada en yüksek seviyede karıştırın. Süzmek için kahve filtresini tercih edebilirsiniz. Başka bir kaba süzün ve köpükler üstte soğan özleri aşağıda kalacak şekilde süzme işlemini gerçekleştirin. Elde ettiğiniz soğan özlerini yara bölgelerinize sürün. Soğan kolajen üretimini yara üzerinde azaltarak görünmez hale gelmesine ya da daha az görünür hale gelmesine yardım eder. Hassas ciltler kullanmamalıdır.


Bal Tedavisi:

Bal

Bal ve kabartma tozunu iyice en az 3 dakika karıştırın ve yara olan bölgeye 5-6 dakika masaj yapın. Üzerine ılık, sıcak havlu örtüp soğuyuncaya kadar bekletin. Bal yaraların iyileşmesinde ve doku yenilenmesine yardımcı olur.


Aleo vera Tedavisi:

Aleo Vera

Aleo vera ciltteki yaraların görüntüsünü ölü deriyi temizleyerek sağlar. Ciltteki tahrişleri azaltır sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Yaralı olan bölgeye gün içerisinde iki üç defa uygulayabilirsiniz.


Çay Ağacı Yağı Tedavisi:

Çay Ağacı Yağı

Aktarlarda bulabileceğiniz çay ağacı yağını yaraların üzerine direk uygulamak yerine su ile seyreltilmelidir. Yoğun bir yağdır. Anti bakteriyel özellik göstererek yaraların iyileşmesinde ve özellikle yaz aylarında sinek, böceklerin vücudunuza yaklaşmasını önlemektedir.


Ciltte oluşan yaralara, yanık ve kesiklere örnekler:

Yara izi nasıl geçer (1)Yara izi nasıl geçer (4)Yara izi nasıl geçer (3)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir