Yaş Ortalaması En Düşük ve En Yüksek Olan İllerimiz

Yaş Ortalaması En Düşük ve En Yüksek Olan İllerimiz

Genel Kültür Abdullah Ergün 76 Okunma

Her geçen gün özellikle değişen noktalar arasında yaşam süresinin kısalması da yer almaktadır. Geçmişe oranla baktığımızda insan ömrü günümüzde daha kısadır. Bu durumun pek çok farklı nedeni olabilir. Özellikle çevre kirliliği, alkol, sigara, katkılı gıdalar gibi pek çok farklı etken insan ömrünün kısalmasında ve giderek insanların daha erken yaşlarda ölmelerine neden olmaktadır.

Türkiye’de bulunan illerde özellikle yaş ortalaması değiştiğinden bölgelere göre çevre etkenleri ve pek çok farklı nedenden dolayı yaşam süreleri ortalama olarak değişmektedir. Türkiye’nin yaş ortalaması yapılan incelemeler sonucunda 29,7 olarak ölçülmüştür. Ülkenin özellikle genç nüfusun fazla olması bu konuda etken olmaktadır. Her ilçenin nüfus ortalaması değiştiğinden bu konuda en yüksek ve en düşük yaş ortalamasının bulunduğu ilçeler şu şekilde sıralanabilir.

Yaş Ortalama En Yüksek Olan İlimiz: Sinop

Göze Aseton Kaçması Halinde Ne Yapılmalı?

TUİK tarafından yapılan incelemelere göre Türkiye’deki 38,2 yaş ortalaması ile en yüksek ortalamaya sahip olan ilimiz Sinop olarak belirlenmiştir. Özellikle ilde bulunan nüfusun daha yaşlı olması nedeniyle yaş ortalaması daha yüksek çıkmaktadır.

Yaş Ortalaması En Düşük Olan İlimiz: Şırnak

Türkiye’nin özellikle en düşük yaş ortalamasına sahip olan ili 19,8 yaş ortalaması ile Şırnak olarak belirlenmiştir. Bölgedeki halkın özellikle yaş ortalamasının düşük olması bu konuda etken olmaktadır. Bu nedenle bölgede bulunan nüfusun çoğunluğu daha küçük yaşlarda olduğundan ilerleyen yaşlardaki nüfusun az olması bölgenin en düşük yaş ortalamasına sahip olmasını sağlamaktadır.

Türkiye’nin en yüksek yaş ortalamasına sahip olan ili Sinop olurken aynı zamanda en genç yaş ortalamasına sahip olan ili de Şırnak olarak belirlenmiştir. Bu duruma bakıldığında doğudan batıya doğru gidilmesi halinde yaş ortalamasının yükseldiği gözlenmektedir. Özellikle Karadeniz bölgesinde kaynakların daha doğal olması ve çevre koşullarının daha temiz olması yaş ortalamasının daha yüksek çıkmasında etkendir.

Özellikle nüfusun yaş ortalamasının artmasında pek çok farklı etken bulunduğundan Karadeniz ve Ege bölgeleri bu konuda nüfusun büyük çoğunluğunun daha büyük yaş ortalamasına sahip olan kişilerden oluşmasına neden olmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir