Yazıyı Sese Dönüştürmek

Yazıyı Sese Dönüştürmek

Sesli Edebiyat erkut 57 Okunma

Günümüzde başta üniversite öğrencileri ve akademik konularda çalışanlar olmak üzere, eğitim gören öğrencilerin ve daha pek çok kişinin en çok merak ettiği ve istediği şey, sayfalarca ders notunu ya da sayfalar dolusu bilgiyi daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmektir. Bunun için pek çok yöntem vardır. Biz burada bu yöntemlerden birisi olan yazıyı sese dönüştürmek yolunu ele alacağız.

İşitsel Hafızanın Öğrenmedeki Önemi

Günümüzdeki araştırmalar göstermektedir ki; insanlar duydukları şeyi, okudukları ya da gördükleri şeylerden daha çabuk hafızasına almakta, daha kolay hatırlamakta ve çok daha zor unutmaktadır. Bu da bize hızlı öğrenme, kalıcı hatırlamayı sağlayacaktır. Dolayısıyla hayatımızın önemli bir kısmını oluşturan öğrenmeyi sadece okuma ya da görsel hafızayla değil aynı zamanda işitme duyusu da harekete geçirilerek kazandığımızda, bu yolu uygulamayan kişilerden çok daha hızlı ve kalıcı bir şekilde bilgileri hafızamıza alacağız demektir. Bu da okul çağındaki bireyler için kesinlikle yararlanılması gerekilen bir uygulamadır. İster çocuğunuz, ister kardeşiniz olsun; bu yöntemi kesinlikle denemelisiniz; inanın pişman olmayacaksınız.

Özellikle dil eğitimi gören çocuklar ya da yetişkinler için de işitsel hafızanın rolü çok büyüktür. Yazıyı sese dönüştürerek elde ettiğimiz parçalar, yabancı dil öğrenmemizde bize ışık tutacaktır.

Yazıyı Ses Dönüştürmenin Avantajları

Yazıyı sese dönüştürerek oluşturduğumuz ders notları ve diğer bilgilerin bize neler kazandıracağını görelim:

 • Bilgileri çok daha hızlı bir şekilde öğreniriz.
 • Öğrendiklerimiz kalıcı olur.
 • Daha kısa sürede öğrendiğimiz için, zamandan kazanç sağlarız. Böylece diğer işlerimize ve hobilerimize daha fazla zaman ayırabiliriz.
 • Okumaya kıyasla, özel bir alana ihtiyacınız olmaz. Herhangi bir toplu taşıma aracında, otururken, yürürken, egzersiz yaparken ya da diğer işlerinizi yaparken de ihtiyacınız olan bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu da çalışmak için özel bir ortamı olmayan ya da çok zamanı olmayan kişiler için bulunmaz bir fırsat olacaktır.
 • Okurken, anlık bir dikkat dağınıklığı nedeniyle aynı satırı defalarca okumak zorunda kalabilirsiniz; ancak eğer ders notlarını dinlerseniz, dikkatinin dağılması çok daha zor olacağı için okumaya göre daha avantajlıdır.
 • Yazıyı sese dönüştürme programlarının pek çoğu, çoklu dil seçeneğine sahip olduğu için yabancı dillerde pratik yapmak ya da yabancı dil öğrenmek için güzel bir kaynak olacaktır.

Yazıyı Sese Dönüştürme Programları

Eğer herhangi bir yazıyı ses dönüştürmeye karar verdiyseniz; yapmanız gereken şey hangi programı kullanacağınıza karar vermektir. Diğer tüm konularda olduğu gibi bu konuda da internet ortamında karşınıza pek çok program çıkacaktır. Sizin yapmanız gereken karşınıza çıkan yazıyı sese dönüştürme programı ararken, isteklerinize en çok hitap eden programı bulmaktır. Bunu da programları karşılaştırmalı olarak inceleyerek ve özelliklerini ayrıntılı bir şekilde okuyarak yapabilirsiniz. Ancak program seçerken dikkat etmeniz gereken şey, eğer Türkçe bir parçayı sese dönüştürecekseniz programın Türkçe dil ayarına sahip olmasıdır.

Yazıyı sese dönüştürme programlarının çoğu, pek çok dil seçeneğini içinde barındırır; böylece diğer dillerde seslendirme yaparak pratiğinizi arttırabilirsiniz.

Yazı Sese Nasıl Dönüştürülür?

Programların kullanımı birbirine benzemektedir; benzer türde dönüştürme mekanizmalara sahiplerdir. Bu mekanizmayı nasıl kullanacağınızla ilgili size rehberlik edecek adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak belirtmeliyiz ki dönüştüreceğimiz notun elektronik ortamda olan ve kopyalayıp, yapıştırabileceğimiz bir not olması gerekir.
 • Notumuzu elektronik ortama aktardıktan sonra seçtiğimiz yazıyı ses dönüştüreceğimiz programı açarız.
 • Programdaki boş kutucuğa notumuzu kopyalayıp yapıştır yolu ile aktarırız.
 • Ardından dil seçimimizi yaparız.
 • Seslendir ya da dönüştür kutucuğuna tıklarız.
 • Bu işlemin ardından parça seslendirilmeye başlayacaktır.

İnternet sitelerinin pek çoğu seslendirmeyi yaparken, indirmeyi gerçekleştirmemektedir. Eğer ses dosyası indir seçeneği yoksa, internet sitelerinden dosya indirmede kullandığınız herhangi bir program işinizi görecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir