Yerli Dizi Mi? Yabancı Dizi Mi?

Yerli Dizi Mi? Yabancı Dizi Mi?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 54 Okunma

Yerli Dizi Mi? Yabancı Dizi Mi?

Dizi izleme alışkanlığı Türk toplumu tarafından uzun yıllardır benimsenmiş bir alışkanlıktır. Bazı kişiler için yerli diziler son derece önemlidir. Bazı kişiler de yabancı dizi izlemektedir. Özellikle ülkemizde son yıllarda yabancı dizi izleme oranında ciddi artış siz konusudur. Bunun en büyük etkisi de artık yabancı dizilerin de Türkçeye çevrilmesidir. Ancak dizi izlenme oranlarına baktığımızda; yabancı ya da yerli diziler arasında bir fark olmadığı görülür. İzleyici hangi diziyi daha çok beğenmiş ise; o diziyi izlemektedir. Örneğin bazı yerli dizler o dönemdeki yabancı dizilere göre oldukça büyük bir izlenme oranına sahip olmuştur. Ancak bazı yabancı diziler de izlenme oranı bakımında Türk dizilere oldukça fazla bir fark atmıştır. Bu nedenle Türkler tarafından en çok sevilen yerli ve yabancı dizilerin listesin yapmak daha doğru olacaktır.

En Sevilen Yerli Diziler Hangileridir?

Pek çok yerli dizi Türk izleyiciyi ekran başına kilitlemeyi başarmıştır. Ancak en sevilen yerli dizi listesinin başında yine de Aşkı Memnu’ yu ele almak gerekir. Son zamanların en çok izlenen ve en başarılı dizisidir. Halit Ziya Uşaklıgil’ in aynı adı taşıyan eserinden uyarlama yapılmıştır. Dizinin başrollerinde Selçuk Yöntem, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi isimler vardır. Dizi yasak bir aşk hikâyesini gözler önüne serer. Dizinin kahramanı Adnan Bey eşini kaybedince uzun süre bekâr olarak hayatını sürdürür. Uzun zaman sonra ise Hayatını Bihter ile birleştirmeye karar verir. Ancak Bihter’ in hayatına girmesiyle birlikte çoğu şey değişir. Adnan Bey gerçeği öğrendiğinde ise pek çok şey artık değişmiştir.

Türk izleyicileri cezp etmeyi başarmış dizilerden biri de Avrupa Yakası’dır. Dizi; Volkan ve Aslı kardeşlerin eğlenceli dünyasının kapılarını aralamıştır. Buna anne ve babaları ve Aslı’ nın iş arkadaşları da eklenince eğlence artık kaçınılmaz olmuştur.

İzleyicileri uzun süre etki halinde bırakmış bir diğer dizi de 7 Numara’dır. Birbirini tanımayan insanların nasıl aile oluşturduğunu anlatan sıcacık bir aile dizisidir.

Yalan Dünya’ da oldukça ses getirmiş Türk dizileri arasındadır. Ünlüler dünyasının kaosunu ve kendini farklı şekilde anlatma telaşında olan insanların hikâyesi anlatılır. Bu kadar yalan dünya içerisinde kendi aşklarını yaşamak isteyen Deniz ve Rıza’ da kendilerine yer bulmaya çalışır.

Derin devlet düşüncesiyle insanları uzun yıllar etkilemiş bir diğer dizi ise Kurtlar Vadisi’dir. Polat Alemdar ve arkadaşlarının yaptığı tüm kahramanlıklar bu dizi ile anlatılır. İzleyiciler tarafından oldukça beğenilen bu dizi hala yayın hayatına devam etmektedir.

En Sevilen Yabancı Diziler Hangileridir?

Ülkemizde yerli diziler olduğu kadar; yabancı diziler de oldukça takip edilmiştir. En sevilen yabancı dizi listesinin başında Lost gelir. Uçak kazası sonucunda bir adaya düşen insanların hayatlarının anlatıldığı bu dizi; oldukça beğenilmiştir. Türk izleyiciler uzun zaman boyunca dizinin finalini oldukça merak etmiştir. Dizi finali itibari ile beklentileri karşılamasa da en beğenilen diziler arasında yerini almıştır.

Yabancı dizilerden etkisini hala devam ettiren Game Of Thrones da oldukça beğenilir. Dizinin yeni bölümleri sabırsızlıkla beklenir. 7 krallık ve taht savaşının anlatıldığı film; kullanılan grafiklerle de tam bir görsel şölene dönüşmüştür. Her yıl çıkacak sezonu sabırsızlıkla beklenir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir