Yorgun Mermi Nedir?

Yorgun Mermi Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 159 Okunma

Yorgun Mermi Nedir

Yorgun mermi, medyada sıklıkla insanların karşısına çıkan tabirler arasında yer almaktadır. İlk duyulduğunda yorgun mermi nedir sorusu akıllara gelmektedir. Tanım olarak bakıldığında yorgun mermi, en basit tabiri ile havada hızını kaybettikten bir süre sonra yere düşen mermi olarak tabir edilmektedir. Bu mermi halk arasında maganda kurşunu olarak da bilinmektedir.

Günümüz olaylarına bakıldığında yorgun mermi ya da diğer adı ile maganda kurşunu sebebi ile ciddi yaralanmalar ve kazalar meydana gelmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunda mermi atmaktan kaçınmak, atılan bir yer var ise o ortamdan uzaklaşmak tavsiye edilmektedir. Bu sayede olası kaza ihtimalleri en aza indirilmiş olmakta ve tehlikelerden kaçınılmaktadır.

Yorgun Mermi Hakkında Merak Edilenler

Yorgun mermi genel olarak maganda kurşunu adı ile bilinir ve ülkemizde birçok kişiyi yaralamaya. Hatta öldürmeye devam etmektedir. Havaya sıkılan bir mermi ilk etapta zinde mermi olarak isimlendirilir ve oldukça hızlı ilerler. Ancak belli bir noktaya ulaştıktan sonra hızı yavaşlar ve yer çekiminin etkisi ile düşmeye başlar. Bu esnada ortaya çıkan durumda ise yorgun mermi olarak adlandırılmaktadır.

Yorgun merminin ortaya çıkışı ikinci dünya savaşına dayanmaktadır. Hava savaşları esnasında yorgun mermi terimi ilk kez kullanılmıştır. Atılan mermiler hedeflerini bulamayıp aşağı düşmüşler ve böylece yorgun mermi adını almışlardır. Ulaşılan en yüksek noktadan sonra başlayan düşüş ile mermiler ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Yorgun Mermi

Ülkemizde yorgun mermi nedeni ile yaşanan ölümler oldukça fazladır. Genel olarak insanlar düğün, merasim ve kutlamalarda havaya mermi atmaktadırlar. Bunun sonucunda da maganda kurşunu adı verilen yorgun mermi masum birine isabet ederek can kaybına neden olabilmektedir. Törenlerde atılan bu mermi ile insanlar yaralanmalara sebep olabileceklerini çok fazla düşünmezler.

Özellikle güneydoğu bölgesinde yaşayan insanların terasta yatma kültürünü yaygın biçimde uyguladıkları düşünüldüğünde yorgun mermi ile yaralanma olasılıkları oldukça yüksektir. Yorgun mermi ile ortaya çıkabilecek tehlikeli durumları en aza indirmek için havaya mermi atma anlayışından vazgeçilmesi gerekmektedir. Bu sayede masun insanların hayatları da yorgun mermi ile tehlikeye atılmamış olmaktadır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir