Yoursearch Virüsü Nasıl Temizlenir?

Yoursearch Virüsü Nasıl Temizlenir?

Teknoloji erkut 49 Okunma

Günümüz teknoloji dünyasının saldırgan zararlıları olarak bilinen virüsler genelde sahte bağlantılar ve ücretsiz yazılımlar sayesinde ya da dikkatsiz kurulumlar yüzünden bilgisayarlara ya da tabletlere kolayca bulaşabilmektedir. Herhangi bir yazılım kurulumunda sürekli ileri butonuna basıp kurulurken kullanıcılar bunu fark etmeden Chrome, Mozilla ve Internet Explorer gibi internet tarayıcılarına birçok arama çubuğu yüklemekte ve bunlar da bilgisayarın işlevini köreltmektedir. Bunlardan biri de Yoursearch arama çubuğu ve anasayfa değiştirme virüsüdür. İnternet tarayıcısına eklenip anasayfayı değiştirerek kendi kendine reklamlar sunması ve arama sonuçlarında reklamlı bağlantılar göstermesi birçok kullanıcıyı da zarara uğratmaktadır. Bu virüsün temel amacı da reklamlardan kazanılan paradır.

Bu virüsü tarayıcıdan kaldırıp temizlemek oldukça mümkündür. Bunun için yapılması gereken ilk şey Başlat’a girip Denetim Masası’na girmek ve ardından Program Ekle ve Kaldır seçeneğinden Yoursearch ile ilgili tüm programları kaldırmaktır. Eğer hala aynı sorun devam ederse Sistem geri yükleme seçeneğini kullanarak virus temizlenebilir. Buna rağmen virus hala duruyorsa AdwCleaner adlı programla virüsü temizleyebilirsiniz. AdwCleaner programını bilgisayara indirip kurduktan sonra açık olan tüm programları kapatıp ardından program açın. Daha sonra Search butonundan aramayı başlattıktan sonra bulunan virüsleri Delete butonundan silebilirsiniz. Tarama tamamlandığında bir not defteri gelecek. Bunun sonrasında ise bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorun çözülecektir.

Alternatif çözüm olarak Junkware programını da kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra program açın ve çıkan ekranda klavyedeki herhangi bir tuşa basarak programın tarama yapmasını bekleyin. Kendi kendine silip temizledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatarak virüsü temizleyebilirsiniz. Bir başka yöntem de tarayıcıların masaüstündeki kısayollarına sağ tıklayıp yönlendirme linklerini temizlemektir. Google Chrome, Mozilla Firefox ya da Internet Explorer masaüstü kısayollarına sağ tıklayıp Özellikler’e girin. Ardından Hedef dizinindeki firefox.exe ya da chrome.exe gibi hedeflerden sonraki bağlantıyı silin ve kaydedin. Bu sayede virüsler temizlenmiş olacaktır. Başka bir çözüm yöntemi de tarayıcı sıırlamaktır. Internet Explorer’da Alt + T tuşlarına, Mozilla Firefox’ta Alt + H tuşlarına ve Google Chrome’da Alt + T basarak sıfırlama ekranlarına ulaşabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir