Youtube Aramalarında Üst Sıralarda Çıkmak İçin Ne Yapmalı?

Youtube Aramalarında Üst Sıralarda Çıkmak İçin Ne Yapmalı?

Teknoloji Çağrı Sevgi 94 Okunma

Youtube Aramalarında Üst Sıralarda Çıkmak İçin Ne Yapmalı?

Nasıl ki sayfalarımızın Google’da üst sıralarda çıkmak içinSEO çalışmaları yapıyorsak, bunu Youtube kanalımız için de yapabiliriz. Youtube arama motorlarında en çok aranan 3. site iken, video platformları arasında birinci sıradadır. Yani en çok tercih edilen video platformu olan Youtube, bir arama motoru kadar kapsamlı ve önemli. Bu yüzden Youtube’da üst sıralarda çıkmak da size çok şey katacaktır.

Peki Youtube üst sıralarda yer almak için ne yapmalı gelin beraber bakalım.

  • Başlıklarda Nokta Atışı Yapın

Videolarınız için başlık seçimi yaparken videoyu en iyi ifade eden ve etkili olanı seçin ki kullanıcılar gördüğünde aradığım tam da bu diyebilsin. Başlık seçimi yaparken kişilerde merak uyandıran başlıklar, soru soran başlıklar tercih edilebilir. Çünkü kullanıcılar onu aramıyorsa bile merak edip, geçerken bir bakıyorlar. İşte bu yüzden başlıkları seçerken cömert davranın ve kısa kesme çabasına girmeyin. Çünkü o konuyla alakalı binlerce video arasında kaybolursunuz. Daha spesifik bir alana, bir soruya yönelik başlık atmaya çalışın. Ancak başlık ilgi çekici olsun diye içeriğe aykırı başlık atmayın. Buna clickbait deniyor ve Youtube’ın sevmediği hareketlerden. Videonuzu sileceği gibi, sizin de sıralamanızı düşürebilir. Başlığı büyük harflerle yazmak da göze batmasını sağlayacağı için bir yöntem olabilir.

  • Çekiliş Yaparak Takipçi Sayınızı Arttırabilirsiniz

Çekiliş yapmak kanalı dinamik tuttuğu gibi takipçi sayısını da arttırmaya yarar. Çünkü çekilişe katılmak isteyenler, kanalınızı takip edecek ve videolarınızı beğenecektir. Her takipçi ve beğeni ise sizin için üst sıralara yükselen basamaklar demektir.

Çekilişleri haftada veya ayda yapabilirsiniz. Çekilişte kanalınızla ilgili olan veya Youtube kullanıcılarını cezbeden şeyleri vaat edebilirsiniz. Böylece katılımı arttırabilirsiniz.

  • Gündemin Nabzını Tutun

Unutmayın ki sizin işiniz insanlarla. Bu yüzden de gündemin sıkı bir takipçisi olarak insanlar nelere ilgi duyuyor, nelerden kaçınıyor takip edin. Gündemle ilgili ilk paylaşımı yapan, ilk videoyu hazırlayan kişi altın bulmuş gibidir. Çünkü o konuda arama yapan kullanıcıların ulaşabileceği ilk video sizinki olacaktır. bu yüzden gündemi takip edin ve ilk çalışmayı siz yapın. Unutmayın hızlı olan kazanır. Geç kalırsanız yine bir çok video arasından sıyrılmak zorunda kalabilirsiniz.

Gündemi takip etmenin bir diğer yararı ise değişen şeylere ayak uydurmaktadır. Sitenizi dinamik tutmak için bu şarttır. O yüzden sürekli değişiklere göre siz de videolarınızı yenileyin.

  • Etikette Sınır Tanımayın

Web sitelerinde yapılan etiketlemelerde etiket indexlemesi vs. gibi kriterler varken, Youtube’da bu yoktur. İşte bu yüzden video eklerken konuyla alakalı aklınıza gelen her etiketi yazın. Kendinizi sınırlamanıza hiç gerek yok ancak yine alakasız konulara kaymamaya dikkat edin. O konuyla alakalı kullanıcıların arayabileceği tüm ihtimalleri düşünerek yazmaya çalışın.

  • Özgün Açıklamalarla İlgi Çekin

En önemli hususlardan birisi de budur. Bazen arama yaparken videoların açıklama kısımları baz alınarak yapılabiliyor. Bu nedenle açıklama kısmına videoyla alakalı anahtar kelimeler kullanarak açıklama yazmaya özen gösterin. Hani bazen tam hatırlayamadığımız bir şeyi ararız ya, işte o zaman bu anahtar kelimeler çok işe yarayacaktır. Çünkü muhtemelen bizim hatırlayamadığımız şey zaten  videonun başlığıdır. Mesela biz filmin konusunu hatırlıyorsunuz ya da başrolün filmdeki adını hatırlıyorsunuz filmi bulmak için arama yapıyorsunuz. İşte burada devreye açıklama kısmı girecektir. Sizin açıklamanız diğer tüm başlıkları sollayarak en üst sırada çıkabilecektir.

  • Görsel Seçerken Titiz Davranın

Youtube başlı başına görsel bir site olduğuna göre, videolar kadar görseller de önemlidir. Çünkü videoyu açmadan önce fikir sahibi olmamızı sağlayan şey bu resimlerdir. Resim ne kadar güzel veya ilgi çekici ise kullanıcıyı o kadar cezbeder. Özellikle nasıl yapılır videolarında insanlar videonun sonunda sonucu görmektense, o videonun görselinde yer alan sonuca göre videoyu izlemektedir.

Seçtiğiniz görsellerin üzerine yazı yazarak da ilgiyi toplayabilirsiniz. Yine bu yazıları yazarken de ilgi uyandırmaya dikkat edin. Ama unutmayın seçtiğiniz görsel de yazdığınız yazılar da gerçeği yansıtsın. Çünkü kimse kandırılmayı sevmez, bunlardan birisi de Youtube.

İşte tüm bunlar aslında Youtube’da SEO çalışmaları olarak özetlenebilir. Bu sayede üst sıralara adım adım tıramanbilirsiniz.

Dilerseniz Youtube Videolarına Küçük Resim Nasıl Eklenir? yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir