Yüksek Maaşlara Sahip Ülkeler

Yüksek Maaşlara Sahip Ülkeler

Forbes Türkiye Abdullah Ergün 95 Okunma

İnsanlar yaşamını daha kaliteli biçimde sürdürmek için maaşı yüksek olan ülkelere göç etmek istemektedirler. Gelişmiş ülkelerin neredeyse birçoğu halkının refah içinde yaşaması için yüksek maaş vermektedir. Bu bilgileri okuduktan sonra yüksek maaşlara sahip ülkeleri öğrenebilecek ve yaşantıları hakkında bilgiye sahip olacaksınız. Bu ülkeler ne şekilde çalışmalar gösteriyor ve böylesi yüksek maaşlar veriyor anlatmaya çalışacağız.

Yüksek maaşlar, yüksek refah seviyesi denildiği zaman akla gelen ilk ülke Amerika Birleşik Devletleridir. Bu sebeple herkesin hayalinde ABD ye gidip çok para kazanmak olsa da refah seviyesi daha yüksek ve çalışma koşulları dışında daha yüksek maaşlar vermektedirler. ABD gerek ülkeye alacakları kişilerden birçok istekte bulunması gerek fazla prosedürden kaynaklı zor olması sebebi ile oldukça az kişiyi kabul etmektedir. Bunun yanı sıra asgari ücret olarak daha fazla maaş veren ve daha kolay giriş sağlanacak ülkeler mevcuttur. Fortune araştırmalarına göre en çok asgari ücreti veren ilk dokuz ülke sıralanmış olup bu ülkeler şöyle sıralanabilmektedir.

İrlanda Cumhuriyeti ise tam zamanlı çalışan bir işçinin yıllık asgari geliri ortalama 22500 dolar olarak belirlenmiş olup 1875 dolar aylık gelire sahiplerdir. Bunun yanı sıra haftalık çalışma saatleri otuz dokuz saattir. Almanya yıllık ortalama 23000 dolar ve aylık olarak 1913 dolar vermektedir. Saatlik asgari ücreti 8,5 Euro olarak belirlenmiştir Hollanda’da ise haftalık çalışma saati kırk saat olarak belirlenmiş olup karşılığında aylık kazanılacak ücret 1917 dolardır.

Bununla birlikte yıllık kazançları ortalama olarak 23000 dolar olan Hollanda’da da refah seviyesi oldukça yüksektir. Belçika da yeni işe başlayan bir işçi haftalık otuz sekiz saat çalışmakta olup bu otuz sekiz saatlik çalışmanın karşılığında yıllık ortalama 23.104 dolar kazanabilmektedirler. Aylık olarak 1925 dolar kazandıklarını göstermektedir. Yeni Zelanda’da vasıfsız bir işçinin haftalık kırk saat çalışma ile aylık kazanacağı ücret 2008 dolar olup yıllık 24.098 dolar kazanma şansına sahip olabilmektedirler. San Marino İtalya’ya yakın bir mikro devlettir. Dünyanın asgari ücret bakımından en yüksek asgari ücretini ödeyen dördüncü ülke olma özelliğine sahiptir. Yıllık olarak 24347 dolar kazanabilecek olan bir asgari ücretli çalışan haftalık 37.5 saat çalışmaktadır.

Aylık gelir 2029 dolardır. Monako prenslik ile yönetilen bir ülkedir. Monako’da asgari ücretli bir çalışan haftalık otuz dokuz saatlik bir çalışma ile ayda 2168 dolar kazanarak yıllık olarak 26016 dolar kazanabilmektedir. Ancak refah seviyesinin oldukça yüksek olduğu Monako prensliğinde sadece yüzde on dörtlük bir kesim asgari ücretle çalışmakta olup geri kalan kesimin asgari ücretten fazla ücretler ile çalıştığı gözlemlenmiştir.

Lüksemburg  en yüksek asgari ücret sıralamasında yer almakta olup haftalık kırk saatlik bir çalışma karşılığında aylık 2468 dolar kazanmakta olup yıllık kazançları ise ortalama olarak 29615 dolardır. Son olarak en çok ücret ödeyen Avustralya olup ülke genelinde haftalık otuz sekiz saatlik bir çalışan bir yasal çalışan aylık olarak 2863 dolar olup yıllık olarak ortalama 34500 dolar ödemektedir. Bu noktada dünyanın en yüksek asgari ücretini ödeyen ülke konumunda olan Avustralya gerek pahalı bir ülke olması gerek ise refah seviyesinin yüksek olmasından en başı çeken ülke konumundadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir