Yüksek Performans İçin İşlemci Sayınızı Arttırın

Yüksek Performans İçin İşlemci Sayınızı Arttırın

Teknoloji erkut 77 Okunma

Bilgisayar teknolojisi baş döndürücü bir noktaya ulaşmış olduğundan dolayı yüksek performans için işlemci sayısını artıma işlemini gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Sürekli yeni bilgisayar alamayacağımız için ve gelişen teknolojiye de bir süre sonra bilgisayarlarımızın ayal uydurmakta zorlandığı için sahip olunan işlemci sayımızı arttırarak bilgisayarımızdan maksimum fayda sağlayabiliriz.

İşlemci Nedir?

Bilgisayarın sahip oldukları hücrelerin çalışmasını ve bu hücreler arasındaki veri akışını kontrol eden, verileri değerlendirerek bunlarla bağlantılı yeni veri oluşturma görevlerini yerine getiren elektronik cihazlara işlemci denmektedir. İşlemciler, bilgisayarda organizatör gibi çalışır. İnsan beynindeki sinirlerin tüm vücuttaki organlarını yönetmesi gibi işlemciler de kontrol sinyalleriyle sisteme bağlı tüm birimlerin çalışmasını düzenler ve bu çalışmayı düzenli bir şekilde yönetme görevleri vardır.

İşlemciler Nasıl Çalışmaktadır?

İşlemciler çok farklı bir dil kullanmaktadırlar. Onların temel dili olan ikilik sayı sistemidir. Bilgisayarın işlemcileri işlemleri matematiksel olarak kendi dilinde bizim yerimize oluşturmaktadırlar. Kullanıcıdan gelen veriler önce matematiksel işlemlere çevrilir o işlemden sonra ikilik sayı sistemine çevrilerek işlemcinin anlaya bileceği bir dile dönüştürülmüş olur. İşlemci tarafından alınan verileri matematik sistemli işlemler kullanarak sonuca ulaştırır ve size geri dönmek için bilgisayarın ram ve ekran kartı ve ana kart bölümlerine gönderir ve işlem gerçekleşmiş olur. İşlemcilerin çalışma şekli böyledir

Bilgisayarlarda İşlemci Sayısını Yükseltmek

Bunun için bazı yönergeleri uygulamak gereklidir. Bu işlem basamaklarını doğru olarak ve sırasıyla yaptığımız zaman başarıya ulaşmış olacağız. İlk olarak Windows 7 işletim sistemi için, Başlat daha sonra çalıştır, penceresini açın. Windows 10 işletim sistemi için, Görev çubuğundaki Arama merceğine tıklayın. Açılan pencere altında Çalıştır yazın. En üstte Çalıştır ismine tıklayın ve msconfig komutu yazın. Çalıştır komut sekmesinde “msconfig” çalıştırdıysanız karşınıza sistem yapılandırması penceresi çıkacaktır. Menü çubuğunda ön yükleme yazan yere tıklayarak, gelişmiş seçenekleri aktive edin. İşlemci sayısı yazan kutuyu işaretleyin ve bilgisayarınızın maksimum çekirdek sayısı kaç ise o kadarını işaretle seçeneğini seçip, Uygula ve tamam ile bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu şekilde yaparak bilgisayardan en fazla verim sağlanabilmektedir.

İşlemci Sayısını Yükseltmenin Faydaları

Çok çekirdekli işlemciler aynı anda birden uygulamayı farklı çekirdeklere yollayarak tek çekirdeğin uzun sürede yaptığı bir işlemi daha kısa sürede yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse, işletim sistemi altında çalışan bir virüs yazılımı bir çekirdek üzerinde işlem yaparken, oynadığınız oyunu farklı bir çekirdek işlemektedir. Bilgisayarınızla oldukça meşgulseniz ve aynı anda birçok işlemi yapıyor iseniz bu arttırma işlemi tam size göredir. İşlemci sayısını yükseltmenin faydalarını bu şekilde sıralayabiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir