Yurt Dışından Alınan Ehliyet ile Türkiye’de Araç Kullanılabiliyor Mu?

Yurt Dışından Alınan Ehliyet ile Türkiye’de Araç Kullanılabiliyor Mu?

Teknoloji erkut 42 Okunma

Bir çok kişi çeşitli sebeplerle yurt dışından Türkiye’ye geldiğinde en önemli sorulardan biri de yurt dışından alınan ehliyet ile Türkiye’de araç kullanılabiliyor mu sorusu olarak dikkat çekmektedir. Bu yüzden sizlere bu konu hakkında her türlü bilgiyi aktarmaya çalışacağız.

Gerek sizler gerekse bir tanıdığınız tatil için ya da iş amaçlı olarak çeşitli şekillerde Türkiye’ye geliş yapmaktadır. Öncelikle sizlere bu tarz bir durumda gönül rahatlığıyla araç kullanabileceğinizi söylemek isteriz. Çünkü, bir gerçek var ki, ehliyet evrensel olarak geçerliliği olan bir belgedir. Sadece burada ayrılan nokta ise, süreç olarak bilinmektedir. Yani eğer planlamanız 6 aydan az ise, rahatlıkla bu konudaki işlerinizi yapabilirsiniz. Ancak, sizler de 6 ayı geçecek bir plan ile ülkeye giriş yaptıysanız o halde öncelikle ehliyetinizi işletmeniz gerekmektedir. Aksi durumda 6 ay sonrasında ehliyetiniz geçersiz olacaktır. Yurt dışı ehliyet kıstasları hakkında gerekli bilgiye sahip olmazsanız ve böyle bir süreçte ehliyet ile ilgili sıkıntı yaşarsanız gerekli ceza-i müeyyide uygulanmaktadır.

Ehliyetinizi Nasıl İşletebilirsiniz?

 Türkiye’ye giriş yaptığınız zaman ehliyet için başvurup yeniden ehliyet almak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bunun yerine öncelikle ehliyetiniz ile birlikte, yeminli tercümeniz ile birlikte, bir notere gitmeniz gerekmektedir.

 Yeminli tercümandan aldığınız belgeyi noterden onaylatmayı unutmamanız gerekiyor. Bundan sonra, 5 adet vesikalık fotoğrafınız ile birlikte, bu belgeyi almanız gerekiyor ayrıca, yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresi gerekmektedir. Bunların yanı sıra, sabıka kaydınız, kan grubu belgeniz ve sağlık raporunuz ile yurt dışı ehliyetinizi Türkiye’ye işletme işleminizi tamamlamış olursunuz. Bu şekilde başvurduğunuz gibi aynı zamanda da sizlerden şoförler derneğinden bir dosya almanız istenecektir. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra harç makbuzu ve sürücü belgesi ücretlerini de yatırdıktan sonra işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra hiç bir sıkıntı kalmamaktadır. Bu yüzden aslında rahatlık olması açısından bu işlemleri hemen yaptırmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle 6 aydan uzun süre kalacak olanların hemen ilk işlemlerden biri olarak bu işlemi yaptırmaları çok daha sağlıklı sonuçlar vererek sizleri memnun edecektir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir