Zatürre ve Bronşit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zatürre ve Bronşit Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sağlık - Güzellik erkut 89 Okunma

Çok merak edilen ve sürekli olarak görülebilen Zatürre ve Bronşit hastalığı nedir? belirtileri nelerdir? hakkında sizlere her türlü bilgiyi aktarmaya çalışacağız.

Bronşit denilen rahatsızlık aslında akciğerlerimizde görülen bir rahatsızlık türüdür. Akciğerlerimizde bildiğiniz üzere, hava taşıyan boşluklar bulunmaktadır. Bunlara bronş denilmektedir. Bronş diplerinin iltihaplanması ile ortaya çıkan hastalığa bronşit denilmektedir. Bakteriler ve virüsler farklılıklar göstermektedir. Bunun önüne geçmeye çalışılsa da, bazen tam anlamıyla sonuç alınamamaktadır. Bu sebeple de enfeksiyon gelişmekte ve ilerleyebilmektedir.

Zatürre ise, akciğerin bronş kısımlarında değil de ağırlıklı olarak, dokularında görülmüş olan hastalıklar olarak bilinmektedir. Hava kesecikleri olarak bilinen küçük keseler, parazitlerden tutun da mikroorganizmalara kadar çeşitli varlıklar tarafından saldırı alır. Bundan sonra ise, akciğerler aracılığıyla nefes alınması engellenilmiş olur. Bronşit çeşitleri ile ilgili olarak sizlere öncelikle söylenmesi gereken iki çeşit olduğudur. Biri kronik, diğeri ise, akut bronşit olarak bilinmektedir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Zatürre çok tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Zatürre, özellikle kuru ve kuru olmayan öksürükler ile ortaya çıkmakta olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bakteriyel zatürre görülmesi durumunda pas renginde bir balgam tükürülmektedir. Grip enfeksiyonuna benzer, özellikleri bulunmaktadır. Şunu da söylemek gerekir ki, grip zamanla zatürre şekline dönebilir. Bu yüzdne de dikkatli şekilde hareket etmek gerekmektedir. Özellikle yüksek ateş ile başlamakta ve özellikle de titreme, nefes darlığı gibi özellikler göstermektedir. Baş ağrısı, çarpıntı, göğüs darlığı da, görüle özelliklerindendir. Bu arada oksijen yeterli gelmeyecektir. Bundan dolayı, ciltte ciddi bir solma oluşmaktadır.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Bronşit belirtileri ile ilgili olarak kronik bronşitte de, akut bronşitte de özellikle kuru öksürük olarak görülmektedir. Buradaki asıl durum, göğüste ve karın kısmında ağrı hissetmek ile ortaya çıkması durumu olmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak sizler de balgam attığınız zaman özellikle gri ve ya sarı renkli olarak balgam atıyorsanız o halde bu hastalık akut bronşittir denilebilir. Bu hastalıkların elbette bir doktor tarafından teşhis edilmesi çok önemli bulunmaktadır. Ancak, özellikle akciğer hava geçiş kanallarında tahriş sebebiyle çok iyi davranmak gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir