Zekânızı Geliştirecek 6 Hobi

Zekânızı Geliştirecek 6 Hobi

Genel Kültür Çağrı Sevgi 82 Okunma

Zekânızı Geliştirecek 6 Hobi

Zekayı geliştirecek ve ona pratik kazandıracak pek çok hobi bulunmaktadır. Bu hobileri devamlı olarak yaptığınız takdirde zekanızın gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz. Hem hızlı işlemesine yardımcı olacak bu zekâ geliştirici hobiler ile aynı zamanda boş vakitlerinizi de değerlendirebilirsiniz.

Hemen hemen herkesin farklı farklı yaklaştığı hobi kavramına siz de aşağıdakilerden biri ile başlayıp zekânızın gelişmesini sağlayabilirsiniz. Hangi hobilere daha fazla yatkınlık gösteriyorsanız o hobiyi ya da hobileri dilediğiniz zaman yaparak zekanızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.  Zeka geliştirecek olan 6 hobi şu şekilde aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Kitap Okumak

Kitap okumak hem bilgi birikimini hem konuşma yeteneğini hem de hitap gücünü etkilemektedir. Bir kitap ile farklı bir aleme kolaylıkla geçiş yapılabilinir. Yani kitap bir hayal kurma aracı olarak düşünüldüğünde size pek çok katkısı olacaktır. Siz de hayal dünyanızı ve beyninizi kitap okuyarak geliştirebilirsiniz. Bu kitap okumayı sevmeyen biri iseniz eğer sevdiğiniz bir kitap türü ile başlayabilirsiniz. Hem böylece daha aktif ve hızlı bir şekilde kitabın bittiğini göreceksiniz.

  • Devamlı Spor Yapmak

Devamlı olarak spor yapmak zekanızı fiziksel ve ruhsal açıdan olumlu etkilemektedir. Bilimin yanı sıra sporunda sadece vücuda değil beyne etkisi bulunmaktadır. Hemen hemen sporun her türlü alanı ile kendinize yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Sadece devamlı olarak yapmanı gereken bu spor vücudun aktif olmasını sağlamaktadır. Sevdiğiniz ya da ilgi duyduğunuz bir spor alanını siz de seçerek hem bedenini dinç tutabilirsiniz hem de beyninizi aktif hale getirebilirsiniz.

  • Müzik Aleti Çalmak

Zekâ geliştirecek yöntemlerden biri olan müzik aleti çalmak oldukça etkili bir hobidir. Farklı pek çok duyguya hitap eden müzik ile siz de zekânızı geliştirebilirsiniz. Müzik ruhun gıdasıdır sözü ile pek çok konuda da kendinizi kontrol edebilirsiniz. Ritmi yakalama, konsantre olma ve dikkatli olma gibi pek çok özellik de kazanabilirsiniz.

  • Yeni Bir Dil Öğrenmek

Yeni bir öğrenmek zekanın gelişmesinde oldukça etkilidir. Yeni bir dil yeni kelimeler demektir. Bu nedenle her kelime ile birlikte bilgi birikimi de artmaktadır. farklı çok sayıda dili isterseniz rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Küçük küçük pratikler halinde daha kalıcı hali getireceğiniz dil ile zekanızda gelişme kaydeder. Bu sayede hem zekanınız olumlu etkilenmiş olur hem de kendinize bilgi verici eğlenceli zeka hobileri edinmiş olursunuz. ayrıca iş hayatınızda da oldukça büyük getirisi olacak bu hobi ile bir adım önde de olursunuz

 

  • Yemek Yapmak

Yemek yapmak zevkli bir hobidir. Yaratıcılık duygunuzu harekete geçirtecek olan yemek yapma ile siz de beyninizi geliştirebilirsiniz. Aktif bir şekilde beyninizi kullanacağınız yemek yapmada tamamen özgürsünüz. Bu sadece yemek konusunda değil diğer tatlı yapma konusunda da böyledir. Mutfakta kendinizi gösterebileceğiniz becerileriniz ile beyninizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. boş zamanlarınızı değerlendireceğiniz bu hobi ile siz de kendinize yeni bir eğlence kaynağı bulmuş olursunuz.

 

  • Seyahat Etmek

Yeni yerler görmek ve yeni mekanlar tanımak beynin kalıcı öğrenmesi için önemli bir husustur. Bu nedenle siz fark etmeseniz de beyniniz gördüğü ve kokladığı pek çok şeyi beynine kaydetmektedir. Bu da bir yeri hem görmesi hem adını duyması oraya dair beyinde kalıcı yer edinmesini sağlamaktadır. Beyin böylelikle kolay bir şekilde her gördüğünü kaydetmektedir. Siz de kendinize yeni bir hobi arıyorsanız seyahat etmek fikrini düşünebilirsiniz. Hem içinizin açılacağı hem de beyninizin gelişmesini bu sayede gerçekleştirebilirsiniz. Bu beyin geliştiren hobiler ile siz de zekanızı geliştirebilirsiniz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir